| |
Zagrożenie!

W Małopolsce otwarto zbiornik zabezpieczający przed powodzią i suszą

Małopolska doczekała się kolejnego zbiornika wodnego, który ma zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dziś 26.07 dokonano uroczystego otwarcia Zbiornika Świnna Poręba, usytuowanego na 26.6 km rzeki Skawa.

Powstał on na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Powierzchnia zlewni rzeki do przekroju zapory wynosi 802 km². Nie ma jeszcze decyzji o nazwie zbiornika, ale proponowano m.in. Jezioro Wadowickie i Jezioro Muchackie, jednak sprzeciw wyraziły niektóre gminy, na których terenie znajduje się akwen.

Otwarcie Zbiornika Swinna Poręba

Zbiornik ma pojemność 161 milionów metrów sześciennych i powierzchnię 1035 hektarów. Wysokość zapory wynosi 54 m, a jej długość 604 m. Sztuczne jezioro spełnia funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa. Stanowi również rezerwuar wody do celów komunalnych i przemysłowych dla województwa śląskiego.

Zbiornik Swinna Poręba

Na otwarciu Beata Szydło - szefowa rządu - mówiła, że w ramach tej realizacji powstało również 35 kilometrów dróg lokalnych wraz z infrastrukturą sanitarną i kolejową.

Budowę zbiornika rozpoczęto w 1986 roku. Jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Premier zaznaczyła, że to, co nie udało się w ciągu ostatnich 30 lat, rząd Prawa i Sprawiedliwości zakończył w ciągu 2 lat.

Zbiornik Swinna Poręba z góry

„To inwestycja, która ma chronić region, a także Kraków przed powodzią. Powstała dzięki polskiej myśli technologicznej i dzięki polskim inżynierom. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jej realizację” - dodała premier.

Zdjęcia: FB Beata Szydło, Marcin Płaszczyca - Wadowice24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!