| |
Zagrożenie!

Oś obrotu Ziemi ulega sporym wahaniom

Ziemia nie zawsze obraca się wokół osi przebiegającej przez jej bieguny, gdyż zaobserwowano zachwianie i nieregularność w czasie wywołaną cyklami rocznymi oraz powolnymi zmianami, w których przeważa zwalnianie. Odkryto również korelację od zachodzących zmian klimatycznych. Odpowiada za to szczególnie topniejący lód w Arktyce, który wpływa na położenie osi obrotu naszej planety - informują naukowcy z NASA.

Ruch bieguna północnego i osi obrotu Ziemi rozpoczęto badać w 1899 roku. Do tej pory zmiany zachodziły w kierunku Zatoki Hudsona w Kanadzie, jednak w tym stuleciu biegun zaczął się przemieszczać w stronę Wielkiej Brytanii.

Oś obrotu Ziemi - Bieguny

Na rycinie umieszczono zależność między kontynentalną masą wody (strata-loss, zysk-gain), a drganiami wschód-zachód w osi obrotu Ziemi.

Z danych satelitarnych wynika, że oś obrotu Ziemi powoli dryfuje wokół biegunów. Największe odchylenie od początku obserwacji sięgało 12 metrów. Taka zmiana nie wpływa na nasze codzienne życie, ale jest zauważalna na wskazaniach wielu urządzeń korzystających z systemu GPS.

Z powodu zmian masy wody w różnych regionach globu obserwuje się przemieszczanie bieguna północnego. Od około 2000 roku oś wirowania Ziemi gwałtownie skręciła i teraz przesuwa się dwukrotnie szybciej o około 17 cm na rok. Z badań wynika, że jest ona bardzo wrażliwa na zmiany zachodzące w obrębie 45 stopni szerokości geograficznej, zarówno północnej i południowej.

Naukowcy twierdzą, że zachodzące zmiany w osi obrotu Ziemi będą mieć wpływ na obserwowane zmiany klimatyczne. Aktualnie w strefie spekulacji pozostaje przewidzenie regionów, które będą w przyszłości narażone z tego powodu na susze lub powodzie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!