| |
Zagrożenie!
W ciągu najbliższej doby 10/11.11 na pogodę w Polsce wpłynie „Orkan Clickbait” vel Marcin

W ciągu najbliższej doby 10/11.11 na pogodę w Polsce wpłynie „Orkan Clickbait” vel Marcin

Pogoda w tym tygodniu jest wyjątkowo depresyjna. Od wtorku 07.11 niemal w całym kraju zalega niskie podinwersyjne zachmurzenie związane z obecnością zgniłego wyżu XANDY. Ośrodek wysokiego ciśnienia odsuwa się na wschód Europy, w ten sposób zrobi się miejsce do powrotu cyrkulacji strefowej nad Polskę.

Mapa synoptyczna, 10 listopada br. o godz. 13:00

Mapa synoptyczna 10 listopada

Na pogodę w naszym kraju wpłynie obszar niskiego ciśnienia znajdujący się obecnie nad Skandynawią i Morzem Norweskim, gdzie rozwija się kilka ośrodków niżowych, w tym niewielki niż wtórny MICHAEL.

W ciągu najbliższej doby 10/11.11 przyniesie nam miejscami opady deszczu, silniejsze porywy wiatru, a lokalnie nawet niewykluczone burze. Dziś 10.11 około godz. 22:00 jego centrum prognozowane jest na Morzu Bałtyckim w rejonie wyspy Gotland.

Położenie niżu wtórnego Michael o godz. 22:00, 10 listopada br. Model ICM UM

Mapa niż Michael

Jutro 11.11 w ciągu dnia prognozowane jest jego pogłębienie nad środkowym Bałtykiem i stopniowe przesunięcie na wschód i północny-wschód w kierunku południowej Finlandii, gdzie znajdzie się w niedzielę 12.11.

Prognozowany układ baryczny o godz. 13:00, 11 listopada br.

Mapa synoptyczna 11 listopada

W tym czasie, będzie mieć wpływ na warunki pogodowe w Polsce, ale czy mamy powody do niepokoju? Wbrew temu, co twierdzi się w mediach, nie czeka nas żaden „orkan”, „huragan” itp.

Już najbliższej nocy 10/11.11 z północnego-zachodu, wkroczy nad Polskę drugi, bardziej aktywny front z opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Do sobotniego 11.11 poranka jego strefa przemknie nad naszą wschodnią granicę. W tych godzinach miejscami popada, lokalnie może również zagrzmieć, zwłaszcza na Pomorzu. Wiatr, tak jak zapowiadaliśmy we wcześniejszych prognozach, nie będzie stanowił istotnego zagrożenia.

Dziś 10.11 późnym wieczorem oraz w nocy 10/11.11, szczególnie na zachodzie i północy kraju może chwilami osiągnąć, co najwyżej w porywach 50-70 km/h, a nad morzem oraz w rejonach podgórskich lokalnie powyżej 80 km/h. Na przeważającym obszarze kraju nie osiągnie 70 km/h, czyli minimalnej granicy dla wydania ostrzeżenia 1 stopnia przed silnym wiatrem. O jakim więc orkanie mówią media? Odpowiedź jest oczywista, to „Orkan Clickbaitvel MARCIN.

Prognozowane porywy wiatru o godz. 22:00, 10 listopada br. Model ECMWF

Mapa prognoza wiatru 10 listopada

Prognozowane porywy wiatru o godz. 04:00, 11 listopada br. Model ECMWF

Mapa prognoza wiatru 11 listopada

Jutro 11.11 z upływem dnia, w czasie pogłębiania się niżu nad Bałtykiem, nieznacznie wzrośnie poziomy gradient baryczny ciśnienia, który wraz z obecnością prądu strumieniowego nad Polską, ponownie nasili okresowo wiatr, zwłaszcza na zachodzie, północy i miejscami w centrum kraju, gdzie może osiągać w porywach 50/70 km/h, lokalnie około 80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru o godz. 13:00, 11 listopada br. Model ECMWF

Mapa prognoza wiatru 11 listopada godz. 13

W sobotę miejscami pojawią się również przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu lub krupy śnieżnej, szczególnie w północnej połowie kraju. Lokalnie może także zagrzmieć, zwłaszcza na Pomorzu. Pomiędzy przelotnymi opadami, będą również możliwe przejaśnienia i rozpogodzenia, których szczególnie nie powinno brakować na wschodzie, południu i południowym-wschodzie kraju. Pod wieczór oraz w nocy 11/12.11, wiatr w całym kraju osłabnie, jedynie nad samym morzem, będzie jeszcze chwilami dość silny.


Komentarze
Gaspar Sánchez

Mogę brzydko napisać ? Je ... łem 😂😂😂😂😂

10 listopad 2017 - 14:39
Odpowiedz
Michal Ułamek

Orkan Marcin, niż Michael, super :)

11 listopad 2017 - 12:41
Odpowiedz