| |
Zagrożenie!
Orkan Agnes przyniesie potężną wichurę. Wiatr zerwie dachy i wstrzyma loty samolotów. Ciśnienie spadnie poniżej 970 hPa

Orkan Agnes przyniesie potężną wichurę. Wiatr zerwie dachy i wstrzyma loty samolotów. Ciśnienie spadnie poniżej 970 hPa

Jesteśmy zaledwie na dobę przed uderzeniem potężnej wichury w północno zachodnią Europę. Huraganowy wiatr przyniesie orkan Agnes nazywany również cyklonem Kilian. Wichura uderzy szczególnie w Wyspy Brytyjskie przy czym według najnowszych prognoz wyjątkowo silny wiatr ma objąć zwłaszcza południową Irlandię. Ciśnienie w centrum orkanu przed lądem ma spaść poniżej 970 hPa. Żywioł będzie zrywał dachy, łamał drzewa oraz odcinał prąd. Będą również problemy na lotniskach oraz w portach. Wydano alerty pogodowe.

Prognozowane położenie orkanu Agnes i cyklonu Kilian w rejonie Irlandii o godzinie 14:00, 27 września 2023

Orkan Agnes uderzy w Europę we wrześniu 2023, wiatr zerwie dachy i wstrzyma loty samolotów w Irlandii i Wielkiej Brytanii

W ciągu najbliższej doby w rejonie silnego prądu strumieniowego na Atlantyku dojdzie do głębokiej cyklogenezy, czyli pogłębienia i rozwoju cyklonu. Według najnowszych wyliczeń wiodących ośrodków prognostycznych, ciśnienie w centrum orkanu przed uderzeniem w ląd spadnie maksymalnie do około 967-969 hPa. Będzie to więc głęboki ośrodek i zarazem pierwszy w tym sezonie jesiennym orkan bezpośrednio zagrażający lądowi w Europie.

Prognozowany zasięg wichury związanej z orkanem przy uderzeniu w ląd o godzinie 14:00, 27 września 2023

Orkan Agnes przyniesie potężną wichurę w Europie we wrześniu 2023, alerty pogodowe w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Najnowsze prognozy zmieniły nieco trajektorię cyklonu, który obecnie jest wyliczany z centrum przechodzącym bezpośrednio przez Irlandię i dalej w kierunku Szkocji. Z tego powodu najsilniej powieje na południe i wschód od jego centrum. Zagrożona szczególnie jest cała południowa Irlandia, która przyjmie główne początkowe uderzenie orkanu. Wiatr na tym obszarze przekroczy 100-120 km/h, a lokalnie według niemieckiego modelu ICON nawet powyżej 130-140 km/h. Wichura będzie silna także szczególnie wzdłuż całej zachodniej Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na wybrzeżu po szkockie góry i wschodnie wybrzeże Irlandii. W głębi lądu wiatr w porywach może osiągnąć miejscami do 70-100 km/h.

Prognozowany porywy wiatru w czasie uderzenia orkanu Agnes w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 27 września 2023. Model ICON

Orkan Agnes uderzy z wichurami w Europę wrzesień 2023 prognoza wiatru

Najsilniejszy wiatr będzie na otwartych wodach Atlantyku przed uderzeniem w ląd. Aktualne wyliczenia wskazują w centrum orkanu wiatr w porywach do 150-190 km/h. Największe porywy wylicza niemiecki model ICON, a europejski ECMWF maksymalnie do 170 km/h. Taki wiatr przyniesie potężny sztorm, który uniemożliwi bezpieczną żeglugę. Z kolei na lądzie wstrzyma loty samolotów. Na wielu brytyjskich i irlandzkich lotniskach może być chwilowy paraliż w czasie przejścia orkanu między 26-27 września. Należy się liczyć z opóźnieniami, odwołanymi lotami lub wylądowaniem na innym lotnisku.

Prognozowane podejście pierwszego jesiennego orkanu Agnes do Europy, 27 września 2023

Gwałtowne załamanie pogody w północno zachodniej Europie nie dotrze jednak do Polski. W naszym kraju stabilną aurę nadal będzie pilnował wyż Rosi ze wschodu kontynentu. Orkan wpłynie jednak na temperatury, bo zaciągnie ciepłą masę powietrza do środkowej Europy i znowu poczujemy podmuch gorącego lata z temperaturami maksymalnymi do około 24-29 st. C.

Prognozowane położenie orkanu Agnes z zasięgiem opadów w Europie o godzinie 08:00, 27 września 2023 przed uderzeniem w ląd

Pierwszy jesienny orkan Agnes w Europie, potężna wichura wrzesień 2023

W Polsce stabilna i letnia pogoda utrzyma się w kolejnych dniach tygodnia. Najbliższe przejście frontu niosącego miejscami opady deszczu i być może lokalne burze, a także spadek temperatury spodziewamy się między 29-30 września.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!