| |
Zagrożenie!
Pierwszy w tym sezonie poważny epizod zimowy 30.11/01.12. Prognoza pokrywy śnieżnej

Pierwszy w tym sezonie poważny epizod zimowy 30.11/01.12. Prognoza pokrywy śnieżnej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przed nami pierwszy w tym sezonie poważniejszy powiew zimy. Naszą uwagę od wielu dni przykuwa strefa frontu atmosferycznego ciągnącego się od Atlantyku aż po Bałkany. W ciągu kolejnej doby 29/30.11 rozwinie się na zafalowaniu ośrodek niskiego ciśnienia, który znad basenu Morza Śródziemnego skieruje się przez Półwysep Apeniński nad Bałkany i Polskę.

Mapa synoptyczna, 30 listopada br. o godz. 13:00

Mapa synoptyczna 30 listopada

Wcześniej nabierze sporo wilgoci, którą w postaci opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu zacznie oddawać na swej drodze. Ponadto dojdzie do zafalowania frontu, co dodatkowo na dość wąskim obszarze kraju zintensyfikuje opady. Główna strefa opadów związana z mezoskalowym niżem zacznie wchodzić z południa już najbliższej nocy 29/30.11. Do czwartkowego 30.11 poranka obejmie przede wszystkim obszar, od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską po Górny Śląsk. Miejscami popada również w województwach ościennych.

Prognozowane położenie niżu i rodzaju opadów. 30 listopada br. o godz. 13:00. Model GFS

Mapa strefa opadów

W ciągu dnia strefa opadów deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, będzie się przemieszczać dalej w głąb kraju, do centrum, na północ i północny-wschód. Miejscami opady będą mieć umiarkowane i okresowo intensywne natężenie. Istnieje spore prawdopodobieństwo paraliżu drogowego, szczególnie w centrum kraju, aczkolwiek w ciągu dnia miejscami spora część śniegu będzie topnieć. Nie zmienia to jednak faktu, że drogi będą wyjątkowo śliskie, a poza tym widzialność, będzie znacznie ograniczona.

Opady będą kontynuowane również w nocy 30.11/01.12, zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie kraju. Na północy zaczną ustępować dopiero wieczorem w piątek 01.12. Mimo, że od przejścia wydajnego w opady niżu dzieli nas kilkadziesiąt godzin, to między modelami numerycznymi występują rozbieżności między prognozowanym zasięgiem strefy opadów oraz spodziewanym przyrostem pokrywy śnieżnej. Wynika to z trudności przewidzenia ostatecznej trajektorii ośrodka niżowego, co jest charakterystyczne dla układów z południa Europy. Przekłada się to automatycznie na prognozowaną temperaturę, która będzie decydować o rodzaju opadów.

Zdecydowanie najpoważniej incydent zimowy przedstawia europejski model ECMWF. Według dzisiejszej najnowszej aktualizacji (29.11 00 UTC), do piątku 01.12 najwięcej śniegu ma zalegać na obszarze, od pogranicza woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przez centrum po Górny Śląsk, gdzie miejscami spadnie powyżej 10 cm. Jest to sporo, jak na polskie warunki w tak krótkim czasie.

Prognozowana pokrywa śnieżna do 1 grudnia br. Model ECMWF

Prognoza pokrywy śnieżnej

Zdecydowanie łagodniejszy jest amerykański model GFS. Widzi on tylko kilka cm pokrywy śnieżnej oraz spory obszar kraju z zabieleniem krajobrazów. Tylko miejscami, głównie w centrum oraz w rejonach podgórskich ma zalegać więcej śniegu.

Prognozowana pokrywa śnieżna do 1 grudnia br. Model GFS

Prognozowana pokrywa śnieżna

Niewielką pokrywę śnieżną prognozuje również niemiecki model

Prognoza pokrywy śnieżnej 30 listopada

Jak widać, prognozy pokrywy śnieżnej są rozbieżne. Za kilkadziesiąt godzin zobaczymy, czy europejski model ECMWF zaliczy poważną wpadkę, a może jako jedyny przewidzi prawidłowo znaczny przyrost pokrywy śnieżnej? Nie pozostaje nam nic innego, jak śledzić aktualne dane radarowe. Musimy również dodać, że po przejściu omawianego ośrodka niżowego, w kolejnych dniach pierwszej dekady grudnia, będą się rozwijać kolejne ośrodki niżowe niosące opady śniegu i miejscami deszczu ze śniegiem. Blokada wyżowa spowoduje, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, w sporej części kraju na początku grudnia pojawi się i przez pewien czas utrzyma prawdziwa zima.


Komentarze
Grześ

Trochę wcześnie ten śnieg. Czekamy na białe święta 🎅

29 listopad 2017 - 13:23
Odpowiedz
Marek Janas

Czyli wedle tej prognozy opady przesunely się od strony podkarpacia zdecydowanie nad Małopolskę i centrum ciekawe co będzie dalej

29 listopad 2017 - 18:37
Odpowiedz
DobraPogoda24

Spokojnie, wcześniejsze mapki przedstawiały pokrywę śnieżną do 3 grudnia. W tym artykule jest do 1 grudnia. U nas też zrobi się biało w najbliższych dniach. Zobacz na wiązki do 5-7 grudnia. http://dobrapogoda24.pl/numeryczna-prognoza-pogody

29 listopad 2017 - 18:42
Odpowiedz
Marek Janas

A tym białym to nie tak bardzo mi po drodze ale jak już spadnie to dużo tego będzie? Jak już spadnie to lekki mrozik i będzie git oby tylko nie plucha 😀

29 listopad 2017 - 18:58
Odpowiedz
Piotr Kwolek

Zimie takiej czy innej, w każdej postaci mówię 🖕🖕🖕🖕🖕WOOOON!!!! 😠 🖕🖕🖕🖕🖕

29 listopad 2017 - 19:19
Odpowiedz