| |
Zagrożenie!
W sobotę 09.12 na południu i południowym-wschodzie kraju ponownie zrobi się biało. Ile śniegu spadnie?

W sobotę 09.12 na południu i południowym-wschodzie kraju ponownie zrobi się biało. Ile śniegu spadnie?

Od kilku dni w naszych prognozach zapowiadaliśmy, że po krótkotrwałym ociepleniu, czeka nas po 8 grudnia ochłodzenie i ponowne opady śniegu. Najbliższej doby 08/09.12 sporo śniegu spadnie miejscami na południu i południowym-wschodzie kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich.

Opady przyniesie zbliżająca się z zachodu i północnego-zachodu strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Dodatkowo w kolejnych godzinach dojdzie do zafalowania frontu, dlatego spodziewamy się zintensyfikowania opadów. Początkowo, będą to opady deszczu, jednak stopniowo zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Dane radarowe IMGW ze zbliżającą się strefą opadów związanych z chłodnym frontem. 8 grudnia br. o godz. 18:10

Chłodny front

Prognozowana pokrywa śnieżna do końca dnia w sobotę 09.12. Model GFS

Prognoza pokrywa śnieżna 9 grudnia

Najnowsze wyliczenia wskazują, że z upływem nocy oraz jutro 09.12 do końca dnia spadnie około 15-30 cm śniegu w rejonie Podhala, Beskidu Niskiego i Bieszczadów. W pozostałych dzielnicach południowej połowy Podkarpacia i Małopolski powinno spaść około 3-11 cm śniegu. Im dalej na północ i północny-wschód wspomnianych regionów, tym opady będą słabsze, ale istnieje szansa, że w wielu miejscach zdoła się zabielić.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF, 9 grudnia br.

Opady śniegu prognoza 9 grudnia

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej według modelu WRF. 9 grudnia br.

Prognoza opadów śniegu model WRF 9 grudnia

Przed nami więc istotna, ale krótkotrwała zmiana warunków atmosferycznych, gdyż od 11 grudnia do kraju wkroczy ocieplenie, które również będzie krótkotrwałe. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!