| |
Zagrożenie!
Ogromny mróz w Europie. Temperatura spada poniżej -25 stopni. Kiedy fala chłodu uderzy w Polskę?

Ogromny mróz w Europie. Temperatura spada poniżej -25 stopni. Kiedy fala chłodu uderzy w Polskę?

Początek grudnia 2022 przynosi na wschodzie i północnym wschodzie Europy potężny mróz. Temperatura spada miejscami poniżej -25 stopni C. Silny mróz w najbliższych dniach nasili się również w niektórych regionach Skandynawii. Wbrew wcześniejszym prognozom wpływ antycyklonu z zimnym powietrzem znad Rosji na środkową Europę okazał się słabszy. Fala silnego mrozu nie dotrze w pierwszej dekadzie grudnia do Polski, choć oczywiście nadal będziemy notować ujemne temperatury szczególnie w północno wschodniej połowie kraju. To się może jednak zmienić w trakcie drugiej dekady miesiąca. Najnowsze prognozy zaczynają sygnalizować przejściowo możliwość pojawienia się silniejszego mrozu w rejonie Polski. Sprawdźmy, jaka jest szansa na trwalszy powiew przynajmniej kilkudniowej mroźnej i śnieżnej zimy.

Prognozowany zasięg silnego mrozu w Europie, 7 grudnia 2022

Silny mróz w Europie, temperatura spada poniżej -25 st. C. Kiedy potężny mróz w grudniu 2022 dotrze do Polski

Trzeba przyznać, że prognozy zapowiadające silniejsze ochłodzenie w trakcie pierwszej dekady grudnia w rejonie Polski na wschodzie i częściowo w środkowej Europie zupełnie zawiodły i to ze wszystkich ośrodków prognostycznych. Co prawda mróz się pojawia, ale jest słabszy i nie wszędzie całodobowy, ponadto obszar bardzo silnego dwucyfrowego mrozu znajduje się znacznie dalej na wschodzie i północnym wschodzie kontynentu niż wynikało to z wcześniejszych wyliczeń numerycznych.

Potężny mróz w Europie, notowany 3 grudnia 2022 nad ranem. Dane: Ogimet

Potężny mróz w Europie, temperatura notowana 3-4 grudnia 2022

Temperatura w europejskiej części Rosji na wschodzie i północnym wschodzie spada miejscami na wysokości 2m w klatkach meteorologicznych poniżej -25 st. C. Przy gruncie zapewne notuje się do lub poniżej -30 st. C., ale jest to obszar Europy znacznie oddalony od Polski. Mało tego, w nowym tygodniu temperatury w naszym kraju nadal będą się wahać, gdyż będziemy na pograniczu chłodniejszej i cieplejszej masy powietrza, szczególnie odczuwalnej na północy i północnym wschodzie, ale z możliwością okresowo wzrostu temperatury, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie nawet powyżej 10 st. C.

Aktualnie prognozowany trend temperatury w Polsce na przykładzie Lublina do 17 grudnia 2022

Ogromny mróz w Europie, kiedy fala siarczystego mrozu w Polsce, prognoza grudzień 2022

W nowym tygodniu pojawi się również nieco więcej opadów w tym deszczu, jak również miejscami śniegu w obszarach przewagi adwekcji chłodniejszego powietrza. Będą również możliwe opady marznące. Taka pogoda na pograniczu przedzimia i późnej jesieni ma się utrzymać przez co najmniej całą pierwszą dekadę grudnia.

Wstępnie prognozowany spływ chłodnego powietrza z północy w głąb Europy w trakcie drugiej dekady miesiąca. To aktualnie prognozowany 18 grudnia 2022

Silny mróz w Europie, czy będzie fala mrozu w Polsce, prognoza temperatury 18 grudnia 2022

Aktualnie wszystkie prognozy długoterminowe dają szansę na możliwe ochłodzenie w Polsce z upływem drugiej dekady grudnia, przy czym zasięg wdzierania się chłodnego powietrza z północy nadal jest niepewny. Mimo to, jest szansa, że w tym czasie pojawi się przynajmniej kilka dni z powiewem śnieżnej i mroźnej zimy, zwłaszcza w północno wschodniej połowie kraju, ale nie tylko.

Prognozowany potencjał mrozu w Polsce, jaki może wystąpić w trakcie drugiej dekady grudnia 2022

Kiedy silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 12 grudnia 2022

Ma to być okres zmiennej pogody bez przewagi wpływu układu wyżowego z Rosji, co oznacza, że będą się pojawiać opady. Niewykluczone, że na zderzeniu chłodnego powietrza z północy z wilgotniejszym i cieplejszym z południa pojawią się śnieżyce. Jest na to spora szansa.

Prognozowany mróz w Polsce, 18 grudnia 2022

Czy będzie silny mróz w Polsce, możliwe ochłodzenie w drugiej dekadzie grudnia 2022

Podane prognozy temperatur w danym terminie widocznym na mapach jest wstępny i zapewne jeszcze się znacznie zmieni. Prognozy jednak wskazują wyraźny trend, czyli szansę na ochłodzenie w drugiej dekadzie grudnia. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to właśnie w tym czasie pojawi się w wielu regionach przynajmniej kilka dni bardziej mroźnej i śnieżnej zimy, choć będą się również zdarzać wahania temperatury z podchodzeniem cieplejszego powietrza od południa. Zakres możliwych temperatur w Polsce będziemy weryfikować w najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy już jutro.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!