| |
Zagrożenie!
Ogromny mróz i upał w Europie. Kontrast temperatury przekroczył 65 stopni. Padł nowy rekord

Ogromny mróz i upał w Europie. Kontrast temperatury przekroczył 65 stopni. Padł nowy rekord

Warunki pogodowe w Europie i Polsce bywają czasami wyjątkowo skrajne. Wynika to ze specyfikacji naszego położenia na styku oddziaływania różnych mas powietrza. Przykładem jest ostatnia doba, gdy kontrast temperatury między najcieplejszym i najzimniejszym miejscem na kontynencie przekroczył aż 65 st. C. W jednym regionie mieliśmy ogromny upał jak na listopad, a w drugim także wyjątkowo silny mróz. Padł nowy rekord temperatury maksymalnej w Hiszpanii.

Ogromna różnica między północną i południową Europą. Prognozowana anomalia temperatury za okres do 18 listopada 2023

Ogromny mróz i upał w Europie w listopadzie 2023, padł nowy rekord temperatury

W Europie mamy obecnie dwa skrajne regiony. Wyjątkowo mroźną Skandynawię, gdzie średnia temperatura dobowa miejscami jest nawet o 9-14 st. C. niższa od normy klimatycznej oraz piekielnie ciepłą południową Hiszpanię. Na północy napływa zimne powietrze arktyczne i mróz spada poniżej -30 st. C. Z kolei na południu w tym dniu zaznaczyła się adwekcja ciepłego powietrza z Afryki i notowany jest późny listopadowy upał.

Potężny mróz i upał notowany w Europie, 14 listopada 2023

Potężny mróz i upał w Europie w listopadzie 2023, padł nowy rekord temperatury

Jak zauważyli brytyjscy meteorolodzy z Met Office, najwyższą temperaturę 33,2 st. C. zanotowano na południu Hiszpanii w miejscowości Coin. Jest to obecnie nowy rekord temperatury maksymalnej dla listopada w tym kraju. Na drugim biegunie temperatur w Europie znalazła się szwedzka miejscowość Nikkaluokta z pomiarem -32,5 st. C. Ktoś powie, co w tym dziwnego, że na północy jest skrajny mróz, a na południu upał. Fenomen tej sytuacji polega jednak na tym, że o tej porze roku mamy skrajne nietypowe ekstrema temperatur i możemy mówić o anomalii.

Prognozowany zasięg zimnego i ciepłego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 16 listopada 2023

Ogromny mróz i upał w Europie, wyjątkowa anomalia temperatury w listopadzie 2023

Jak możemy się przekonać powyżej, temperatury miejscami w Skandynawii w tym roku w listopadzie są okresami aż o kilkanaście st. C. niższe od wieloletniej normy i to samo dotyczy południowej Hiszpanii, gdzie z kolei temperatura przejściowo jest wyższa od normy o 8-10 st. C. Oba ekstrema są więc wyjątkowe jak na ten miesiąc.

Prognoza układu barycznego w Europie, 16 listopada 2023

Rekordowy upał i mróz w Europie w listopadzie 2023

Taki skrajny rozkład temperatur w Europie zapewnia odpowiedni układ baryczny. Przechodzące niże związane z cyrkulacją strefową wędrujące na wschód kontynentu jednocześnie z północy zaciągają zimne powietrze w głąb północnej Europy, dodatkowo w obszarze wyżowym nad Skandynawią występują dobre warunki do osiadania tego chłodnego powietrza. Na południu kontynentu również mamy obszar wyżowy ciągnący się z Afryki i w nim także w czasie inwersji osiadania dochodzi do sprzężenia i ogrzania powietrza w wyniku dodatkowo dość silnej operacji słonecznej i możemy nadal mówić o upale. Wracając jednak do Polski, w najbliższych dniach czeka nas powiew zimy z pierwszymi powszechnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na nizinach między 17-18 listopada, ponadto noce coraz częściej będą przynosić przymrozki. Przed nami chłodniejsze wydanie pogody.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!