| |
Zagrożenie!
Ogromny grad zbombardował Hiszpanię. Po uderzeniu gradu zmarło dziecko. Średnica kul lodowych przekraczała 10 cm

Ogromny grad zbombardował Hiszpanię. Po uderzeniu gradu zmarło dziecko. Średnica kul lodowych przekraczała 10 cm

Ogromne gradobicie wystąpiło na północnym wschodzie Hiszpanii w prowincji Girona. Średnica kul gradowych lokalnie osiągała 10-12 cm. Gradobicie uderzyło we wtorek 30.08 późnym popołudniem. Niestety, w wyniku uderzenia gradu i późniejszych obrażeń zmarła 20 miesięczna dziewczynka, która w czasie gradobicia przebyła na dziedzińcu przed domem.

Dziewczynka doznała urazu głowy. Ponadto około 70 osób musiało być hospitalizowanych z powodu urazów różnego stopnia.

Nagranie potężnego gradobicia w Hiszpanii, 30 sierpnia 2022

Najczęściej z powodu siniaków, a nawet złamań. Wśród rannych była mama dziewczynki. Burza gradowa w tej części Hiszpanii była najsilniejsza od 20 lat, niektóre źródła wskazują od 80 lat.

Potężne gradobicie w Hiszpanii w prowincji Girona, 30 sierpnia 2022. Foto: raport ESWD

Potężne gradobicie w Hiszpanii, od gradu zmarła dziewczynka, 30 sierpnia 2022

Gradobicie w regionie Girony było szczególnie silne w Baix Emporda, Alt Emporda, Pla de l Estany i Girones. Grad powodował ogromne szkody, w tym łamał gałęzie, uszkadzał dachy, niszczył szyby samochodowe, a także zabił dziesiątki ptaków. Zniszczone zostały również uprawy, zwłaszcza kukurydzy. Hiszpańska straż pożarna w związku z wtorkowym gradobiciem interweniowała ponad 50 razy.

Potężne gradziny, jakie spadły w Hiszpanii, 30 sierpnia 2022. Foto: raport ESWD

Ogromne gradobicie w Hiszpanii, zmarło od gradu dziecko, 30 sierpnia 2022

To historyczne gradobicie okazało się śmiertelne dla zaledwie 20 miesięcznej dziewczynki, dlatego to zdarzenie pogodowe dodatkowo porusza serca. - Dziś 31.08 ustawiały się długie kolejki pod drzwiami towarzystw ubezpieczeniowych - donosi ccma.cat. Grad pozostawił po sobie zniszczone dachy i wraki wielu samochodów. Trwa nadal szacowanie strat w prowincji Girona.

Obszar Hiszpanii na którym doszło do opadów ogromnego gradu. Mapa ESWD z naniesionymi miejscami raportów

ogromne gradobicie w Hiszpanii, prowincja Girona, 30 sierpnia 2022

Opady gradu wielkości jabłka, nigdy wcześniej nie odnotowane w Katalonii. Gradobicie przetoczyło się przez Plan de l Estany oraz Alt i Baix Emporda, a zwłaszcza stolicę tego ostatniego regionu - Bisbal d Emporda. Burza gradowa była krótka, ale intensywna. Mieszkańcy opisują to zjawisko, jako bombardowanie kamieni wielkości pięści.

Trudno w danych historycznych znaleźć podobną skalę gradobicia w Katalonii. W przeszłości zarejestrowano grad o wielkości 7 cm, a wczorajszy miał nawet 10-12 cm. Ekstremalne zjawiska pogodowe tego typu w różnych miejscach Europy, czy innych kontynentów będą się zdarzać coraz częściej, gdyż praw fizyki w ocieplającej się atmosferze nie da się oszukać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Tomek

Polecam autorowi korepetycje z geografii Girona -> północna Hiszpania ?!!?!?

02 wrzesień 2022 - 09:17
Odpowiedz
Monia

Co się nie zgadza? Jest napisane północno wschodnia Hiszpania i wszystko jest OK. Naucz się czytać ze zrozumieniem, masz nawet mapę z przytroczonym regionem i miejscami gradobić.

02 wrzesień 2022 - 09:41
Odpowiedz