| Szukaj |
Zagrożenie!

Ogromny grad zbombardował Hiszpanię. Po uderzeniu gradu zmarło dziecko. Średnica kul lodowych przekraczała 10 cm

Ogromne gradobicie wystąpiło na północnym wschodzie Hiszpanii w prowincji Girona. Średnica kul gradowych lokalnie osiągała 10-12 cm. Gradobicie uderzyło we wtorek 30.08 późnym popołudniem. Niestety, w wyniku uderzenia gradu i późniejszych obrażeń zmarła 20 miesięczna dziewczynka, która w czasie gradobicia przebyła na dziedzińcu przed domem. Dziewczynka doznała urazu głowy. Ponadto około 70 osób musiało być hospitalizowanych z powodu urazów różnego stopnia. Najczęściej z powodu siniaków, a nawet złamań. Wśród rannych była mama dziewczynki. Burza gradowa w tej części Hiszpanii była najsilniejsza od 20 lat, niektóre źródła wskazują od 80 lat.

Potężne gradobicie w Hiszpanii w prowincji Girona, 30 sierpnia 2022. Foto: raport ESWD

Potężne gradobicie w Hiszpanii, od gradu zmarła dziewczynka, 30 sierpnia 2022

Gradobicie w regionie Girony było szczególnie silne w Baix Emporda, Alt Emporda, Pla de l Estany i Girones. Grad powodował ogromne szkody, w tym łamał gałęzie, uszkadzał dachy, niszczył szyby samochodowe, a także zabił dziesiątki ptaków. Zniszczone zostały również uprawy, zwłaszcza kukurydzy. Hiszpańska straż pożarna w związku z wtorkowym gradobiciem interweniowała ponad 50 razy.

Potężne gradziny, jakie spadły w Hiszpanii, 30 sierpnia 2022. Foto: raport ESWD

Ogromne gradobicie w Hiszpanii, zmarło od gradu dziecko, 30 sierpnia 2022

To historyczne gradobicie okazało się śmiertelne dla zaledwie 20 miesięcznej dziewczynki, dlatego to zdarzenie pogodowe dodatkowo porusza serca. - Dziś 31.08 ustawiały się długie kolejki pod drzwiami towarzystw ubezpieczeniowych - donosi ccma.cat. Grad pozostawił po sobie zniszczone dachy i wraki wielu samochodów. Trwa nadal szacowanie strat w prowincji Girona.

Obszar Hiszpanii na którym doszło do opadów ogromnego gradu. Mapa ESWD z naniesionymi miejscami raportów

ogromne gradobicie w Hiszpanii, prowincja Girona, 30 sierpnia 2022

Opady gradu wielkości jabłka, nigdy wcześniej nie odnotowane w Katalonii. Gradobicie przetoczyło się przez Plan de l Estany oraz Alt i Baix Emporda, a zwłaszcza stolicę tego ostatniego regionu - Bisbal d Emporda. Burza gradowa była krótka, ale intensywna. Mieszkańcy opisują to zjawisko, jako bombardowanie kamieni wielkości pięści.

Trudno w danych historycznych znaleźć podobną skalę gradobicia w Katalonii. W przeszłości zarejestrowano grad o wielkości 7 cm, a wczorajszy miał nawet 10-12 cm.

Nagranie potężnego gradobicia w Hiszpanii, 30 sierpnia 2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe tego typu w różnych miejscach Europy, czy innych kontynentów będą się zdarzać coraz częściej, gdyż praw fizyki w ocieplającej się atmosferze nie da się oszukać.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Tomek

Polecam autorowi korepetycje z geografii Girona -> północna Hiszpania ?!!?!?

02 wrzesień 2022 - 09:17
Odpowiedz
Monia

Co się nie zgadza? Jest napisane północno wschodnia Hiszpania i wszystko jest OK. Naucz się czytać ze zrozumieniem, masz nawet mapę z przytroczonym regionem i miejscami gradobić.

02 wrzesień 2022 - 09:41
Odpowiedz
Wyślij komentarz