| |
Zagrożenie!
Ogromny grad na zachodzie i południu. Gradobicia dziurawią dachy i niszczą samochody. Lodowe kule załamują ludzi

Ogromny grad na zachodzie i południu. Gradobicia dziurawią dachy i niszczą samochody. Lodowe kule załamują ludzi

Sezon bardzo silnych burz gradowych nabiera rozmachu w Europie. Superkomórki wbudowane w układ MCS minionej doby przyniosły liczne gradobicia w wielu regionach, przy czym największy grad o średnicy nawet 5-10 cm spadł szczególnie we Francji i Włoszech. Gradziny dziurawiły dachy i niszczyły samochody oraz uprawy. Ludzie są załamani i z niepokojem śledzą kolejne prognozy w których widnieją silne burze z gradobiciami. Wyjątkowo duży grad pojawił się w rejonie miejscowości Velturno, Neulise i Feldthurns.

Gigantyczny grad spadł we Włoszech w Feldthurns, 11 lipca 2023. Foto: FB Maria Thaler

Gigantyczny grad we Francji i Włoszech, gradobicia dziurawią dachy, niszczą samochody i załamują ludzi, lipiec 2023

Grad najbliższej doby spadnie miejscami również w Polsce, ale raczej średnica gradzin powinna być znacznie mniejsza. Najwyższy trzeci stopień alertu pogodowego przed burzami z gradem i wichurami wydano minionej doby szczególnie między Francją i Włochami, gdzie faktycznie doszło do opadów ogromnego gradu. W wielu miejscach jest to największy grad od lat, w tym w Bressanone, Montceaux, Neulise i Feldthurns.

Silne burze, miejscami z gradem zanotowane minionej doby na zachodzie i południowym zachodzie Europy do godziny 12:10, 12 lipca 2023

Ogromny grad we Francji i Włoszech, gradobicia załamują ludzi, lipiec 2023

Grad o średnicy 5-10 cm spada z taką siłą, że praktycznie niszczy wszystko na swojej drodze. W starciu z nim nie ma szans karoseria i szyba samochodu, pokrycie dachowe szczególnie z tworzywa sztucznego, ale również z innego materiału, a zupełnie bez szans są wszelkie uprawne rośliny.

Gigantyczne gradobicie we Francji w rejonie miejscowości Neulise w departamencie Loara, 11 lipca 2023

Układ burzowy w formie mezoskalowego systemu MCS z wbudowanymi superkomórkami powstał między południowo wschodnią Francją i północnymi Włochami, a następnie zaczął się przemieszczać przez Szwajcarię, Austrię i Niemcy. Jego pozostałości nad ranem dotarły do zachodniej Polski, gdzie pojawiły się burze, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej.

Ogromne gradobicia we Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga niszczą samochody, 11 lipca 2023

Niestety, silne burze gradowe szybko nie odpuszczą. Już najbliższej doby kolejne uderzenie żywiołu jest prognozowane szczególnie między południowo wschodnią Francją przez południowe Niemcy, Szwajcarię, północne Włochy, Austrię po Czechy, Węgry i zachodnią Rumunię. Na tym obszarze burze miejscami będą gwałtowne, w tym lokalnie z gradobiciami. Umiarkowane ryzyko burz z gradem występuje również w Polsce.

Prognoza burz dla Europy z przewidywanym ryzykiem opadów gradu do godziny 20:00, 12 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 12-13 lipca 2023

Ponownie wydano alerty przed burzami wysokiego drugiego i najwyższego trzeciego stopnia. Ten ostatni ma mniejszy zasięg niż poprzedniej doby i jest wskazany na północy Włoch w pobliżu pogranicza ze Szwajcarią.

Prognoza burz dla Europy ze stopniami siły burz, do godziny 08:00, 13 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, 13 lipca 2023, gdzie będą gradobicia

Zjawiska miejscami będą niebezpieczne i spowodują szkody. Ich zasięg na całym kontynencie możecie śledzić na żywo w naszej zakładce radar opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!