Ogromne ulewy i powódź na zachodzie. Oberwanie chmury z superkomórki zalało drogi i domy. Żywioł sunie na wschód
Bardzo niebezpieczne i gwałtowne burze suną z zachodniej i południowo zachodniej Europy na wschód kontynentu. Kolejne silne nawałnice sięgną także Polski, ale zwracamy uwagę również na zjawiska atmosferyczne jakie pojawiły się przed naszym krajem. Wyjątkowo silne ulewy i gradobicia dotykają ponownie Francję, gdzie nawalny deszcz niesiony przez superkomórkę spowodował błyskawiczną powódź. Minionej doby drogi i domy zalało w rejonie Miramont-de-Quercy, Riscle, Agen i Gan.
Ogromna ulewa z potężną burzą spowodowała powódź we Francji. Skutki oberwania chmury w Miramont-de-Quercy, 21 czerwca 2023. Foto: FB Sasha Aleksandra Snegourotchka
Gwałtowne ulewy we Francji powodujące powódź, a w konsekwencji zalewające drogi i domy przyniosły burze w układzie liniowym z wbudowanymi superkomórkami. Załamaniu pogody towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne, gradobicia i wiatr o sile wichury, miejscami przekraczający 100 km/h.
Potężne burze zanotowane w zachodniej i południowo zachodniej Europie niosące ulewy i gradobicia z lokalnymi powodziami, zanotowane minionej doby do godziny 12:20, 22 czerwca 2023
W mediach społecznościowych pojawiło się sporo materiałów i relacji z kolejnych powodzi, jakie dotknęły Francję, tym razem, zwłaszcza w południowych regionach. Uderzenie żywiołu było nagłe i bardzo intensywne. Zjawiska największą siłę miały w godzinach wieczornych, gdy była ograniczona widoczność ze względu na porę dnia.
Skutki powodzi błyskawicznej we Francji w rejonie miejscowości Gan, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie, 21 czerwca 2023
Możemy mówić o dosłownym oberwaniu chmury, bo w wielu regionach Francji minionej doby w ciągu ulewy potrafiło spaść nawet 30-90 mm wody na m2 ziemi. Warunki atmosferyczne były znakomite do powstawania gwałtownych burz. W środowisku wspomagania konwekcji na froncie atmosferycznym w strefie konwergencji i przy upale w tym kraju do 37-38 st. C. powstały ogromne chmury burzowe. Miejscami burze przechodziły wielokrotnie nad tym samym obszarem na układach liniowych.
Skutki powodzi błyskawicznej we Francji w rejonie Miramont-de-Quercy, w regionie Oksytania, w departamencie Tarn i Garonna, 21 czerwca 2023
Najbliższej doby na 23 czerwca najbardziej gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami wystąpią miejscami w Europie, od południowo wschodniej Francji przez północne Włochy, Szwajcarię, Austrię, centralne i południowe Niemcy po Czechy, Słowację, Węgry, częściowo Bałkany i miejscami zachodnią i południowo zachodnią Polskę. Wcześniej miejscami burze wystąpią także na wschodzie i południowym wschodzie naszego kraju.
Prognoza burz dla Europy z 23-24 czerwca 2023 do godziny 08:00
Kolejnej doby z 23-24 czerwca spodziewamy się apogeum burz w rejonie Polski, zwłaszcza w południowej połowie kraju ze szczególnym wskazaniem na regiony południowo wschodnie. Niebezpieczna pogoda związana z burzami wystąpi miejscami także na południe od naszego kraju w kierunku Bałkanów i Włoch. Stosowne prognozy prawdopodobieństwa i siły burz dla Polski znajdziecie w zakładce prognoza burz. Jest codziennie aktualizowana w sezonie burzowym.
DobraPogoda24.pl