| |
Zagrożenie!
Ogromne ulewy i burze na południu. Wylewają potoki, woda zalewa posesje i drogi. Nawałnice suną na wschód

Ogromne ulewy i burze na południu. Wylewają potoki, woda zalewa posesje i drogi. Nawałnice suną na wschód

Na południu i południowym wschodzie Polski rozwinął się główny wielokomórkowy układ burzowy w formie mezoskalowej burzy. Część komórek weszła również znad Czech. Burze generują nawalne opady deszczu, liczne wyładowania, silne porywy wiatru i lokalnie opady gradu. Zjawiska miejscami są gwałtowne i powodują szkody. Napływają raporty o ulewach, zalaniach i podtopieniach. Potoki w Małopolsce lokalnie wylewają. Powódź błyskawiczna wystąpiła w Rabce-Zdroju i rejonie Bochni.

Silne burze z ulewami, silnym wiatrem i gradem w południowo wschodniej Polsce notowane o godzinie 16:15, 17 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Ogromne ulewy i burze w Polsce, woda zalewa drogi i posesje, powódź błyskawiczna w Rabce 17 lipca 2023

Komórki burzowe są bardzo aktywne elektrycznie. W ich rejonie pada mnóstwo wyładowań atmosferycznych, w tym doziemnych. Burze są bardzo uwodnione i przynoszą ulewne opady deszczu. W ciągu zaledwie godziny potrafi miejscami spaść ponad 20-45 litrów wody na m2 ziemi. Przykładem może być miejscowość Zawoja, Mszana Dolna i Obidowa. Nawałnice powodują lokalne szkody szczególnie w Małopolsce. Układ burzowy z opadami przesuwa się nad Podkarpacie, częściowo obejmie również Ziemie Świętokrzyską i Lubelszczyznę.

Burza mezoskalowa z ulewami w południowej Polsce notowana o godzinie 16:00, 17 lipca 2023. Dane: IMGW / Windy

Ulewy i potężne burze w Polsce, zalania i podtopienia w Małopolsce, powódź w Rabce, 17 lipca 2023

Ulewne opady deszczu spowodowały powódź błyskawiczną szczególnie w Rabce, gdzie wylał potok Słonka. Woda zalała drogi i zaparkowane auta na pobliskim parkingu.

Skutki powodzi błyskawicznej w Rabce-Zdroju, 17 lipca 2023

Woda miejscami zamieniła drogę w rwący potok. Lokalnie doszło do zerwania asfaltu. Ulewa zalała posesje w miejscowości Rdzawka w Małopolsce.

Silne burze z ulewami, silnym wiatrem i lokalnie gradem zanotowane w Polsce do godziny 16:20, 17 lipca 2023

Ulewy i burze w Polsce, liczna zalania i podtopienia, powódź w Małopolsce w Rabce-Zdroju, 17 lipca 2023

Skutków przechodzących nawałnic w Polsce będzie coraz więcej. Kolejny przykład pochodzi z rejonu Bochni, gdzie doszło do zalania dróg, jak również posesji.

Skutki nawałnicy i ulewami z burzami w powiecie bocheńskim w Małopolsce, 17 lipca 2023

Jednostki straży pożarnej mają sporo pracy, głównie przy udrażnianiu zatkanych przepustów i pompowaniu wody z zalanych posesji. Główna strefa ulew i burz wkracza obecnie nad Podkarpacie. Przypominamy również o nocnych burzach, które miejscami wystąpią w północnych regionach kraju. Bieżący zasięg opadów i burz sprawdzicie w zakładce radar opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!