| |
Zagrożenie!
Ogromne powodzie i gradobicia na południu. Coraz więcej regionów pod wodą. W prognozach silne burze i ulewy

Ogromne powodzie i gradobicia na południu. Coraz więcej regionów pod wodą. W prognozach silne burze i ulewy

Fala ogromnych opadów deszczu nadal przetacza się przez południową Europę i dotyka kolejnych regionów. Powódź wystąpiła we Włoszech, Chorwacji, a minionej doby również w Serbii. Do tego dochodzą liczne osunięcia ziemi w Austrii i Włoszech. Woda zalewa drogi, domy, linie kolejowe i niszczy uprawy. Straty ciągle rosną, a w prognozach widnieją kolejne ulewy i burze, które mogą spowodować powodzie w innych regionach. Miejscami notowane są również gradobicia.

Ogromna powódź we Włoszech w miejscowości Lugo, 18 maja 2023. Foto: FB Stefania Annibali 

Ogromne powodzie i gradobicia we Włoszech, Chorwacji i Serbii, woda zalewa domy, drogi i uprawy, maj 2023

Powódź dotknęła szczególnie region Emilia-Romania w prowincji Rawenna we Włoszech i to już drugi raz w tym roku. Pierwsza powódź w tym regionie wystąpiła na początku maja. Ogromne ilości wody zalewają miasta, wsie, drogi i pola. Żywioł niszczy wszystko na swej drodze. W regionie wylało co najmniej 20 rzek. Wstępne dane mówią o 9 ofiarach i wielu osobach zaginionych w wyniku powodzi. Na miejsce wysłano wojsko. 

Prognozowane ulewy w Europie między pograniczem Włoch i Francji po zachodnie i południowe Bałkany. Przewidywana suma opadów do 27 maja 2023

Powodzie na południu Europy, woda zalała Włochy, Chorwację i Serbię, prognozy opadów maj 2023

Niestety, najnowsze prognozy wskazują na możliwość potężnej ulewy w kolejnych regionach południowej Europy. W najbliższych dniach ma dojść do zafalowania na froncie i powstania niewielkiego niżu, który zostanie zablokowany w rejonie pogranicza Włoch i Francji na zachód od Turynu. Model ECMWF wskazuje, że suma opadów w tej części Europy miejscami może przekroczyć aż 150-300 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki potężnej powodzi we Włoszech w regionie Emilia-Romania, maj 2023

Ulewy w kolejnych dniach maja miejscami wystąpią także na Sardynii, Korsyce, południowej części kontynentalnej Włoch oraz miejscami na Bałkanach, zwłaszcza w Grecji. Prognozy zasięgu tych opadów są jednak nieco zmienne, gdyż wynika to z faktu częściowo opadów pochodzenia burzowego, ale generalnie nad południową Europą będzie się utrzymywał obszar niżowy od północy Europy blokowany przez wyż, a tym samym nadal w niektórych regionach wystąpi ryzyko powodziowe.

Powódź we Włoszech zrywa linie kolejowe, maj 2023

Minionej doby powodzie błyskawiczne pojawiły się również w Serbii, gdzie w wyniku ulewnych opadów deszczu zalania i podtopienia wystąpiły w rejonie miejscowości Osecina, Zrenjanin i Novi Sad. Woda w tym rejonie Serbii zalała drogi i piwnice. Kanalizacje deszczowe nie były w stanie odprowadzić wody. Blokowały się i tworzyły gejzery na drogach.

Skutki powodzi błyskawicznej w Serbii w Nowym Sadzie, 17 maja 2023

Ulewom w Serbii towarzyszyły również burze gradowe. Miejscami w krótkim czasie potrafiło spaść do 5 cm gradu. Średnica gradzin osiągała do 2-5 cm. Grad szybko pokrył drogi białą warstwą lodu, ponadto niszczył również uprawy.

Skutki gradobicia w Serbii w renie miejscowości Lacarak, 17 maja 2023

Dynamiczna pogoda z ulewami, burzami z gradem aż do ryzyka zalań i podtopień oraz powodzi błyskawicznej nadal będzie się utrzymywać w kolejnych dniach maja szczególnie w południowej Europie, dlatego śledźmy najnowsze prognozy, zwłaszcza burzowe na bieżąco.

Prognoza burz dla Europy 19/20 maja 2023

Prognoza burz dla Europy, 19 maja 2023

Z kolei w Polsce w najbliższych dniach po ulewach będziemy mieć okres ustabilizowania pogody i rosnącej temperatury. Przelotne opady deszczu i burze wystąpią tylko miejscami o czym będziemy informować na bieżąco. Najbliższe zjawiska konwekcyjne będą możliwe w sobotę 20.05 miejscami na południu kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!