| |
Zagrożenie!
Ogromne kule lodowe na północy. Grad dziurawi dachy i zasypuje drogi. To rekordowe gradziny w tym regionie

Ogromne kule lodowe na północy. Grad dziurawi dachy i zasypuje drogi. To rekordowe gradziny w tym regionie

Silne burze z nawałnicami w Europie w tym sezonie dotknęły wiele regionów. Do grona krajów z gradobiciami w ostatnich dniach wliczamy również Estonię, gdzie spadł ogromny grad. Kule lodowe były rekordowo duże na półwyspie w rejonie Bałtyku. Gradobicie poczyniło spore szkody, w tym dziurawiło dachy i rozbijało szyby w samochodach, jak również niszczyło uprawy i zasypywało drogi. To była najsilniejsza burza w tym kraju od lat. Duże gradziny spadły szczególnie w rejonie Laadla, Torgu, Jamaja i Kargi.

Rekordowo duży grad w Estonii na Półwyspie Sorve w miejscowości Torgu-Moisakula, 7 sierpnia 2023. Foto: FB Kaire Hendrikson 

Ogromne gradobicie w Estonii sierpień 2023, spadł rekordowo duży grad, zasypał drogi i podziurawił dachy

W czasie przechodzenia niżu Zachariasz nad Polską i wypychania przez chłodny front ciepłego powietrza z upałem na wschód i północny wschód Europy, silne burze rozwinęły się w Krajach Nadbałtyckich, w tym właśnie nad Estonią, gdzie dały o sobie znać superkomórki. Wcześniej duży grad spadł także na Litwie.

Silne burze, w tym miejscami gradowe notowane w rejonie Estonii, 7 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Rekordowe gradobicie w sierpniu 2023 w Estonii, grad poczynił wiele szkód, to najsilniejsze burze od lat

Grad w tym rejonie Europy o średnicy 6-8 cm spowodował olbrzymie szkody. W wielu miejscowościach lodowe gradziny dziurawiły dachy, rozbijały szyby w samochodach oraz wgniatały ich karoserię, jak również niszczyły uprawy i elewację budynków. Miejscami dochodziło do akumulacji opadów i drogi robiły się białe i przypominały zimowe krajobrazy.

Rekordowo duży grad w Estonii na Półwyspie Sorve, 7 sierpnia 2023

Estoński instytut meteorologiczny po zebraniu danych i oszacowaniu wielkości gradzin podał, że na Półwyspie Sorve w najbardziej wysuniętej na południe części wyspy Saaremaa w rejonie miejscowości Torgu-Moisakula spadł grad o średnicy 8 cm. To największa gradzina w sierpniu w tym regionie Estonii. Poprzedni rekord wynosił 7 cm i był notowany 29 maja 2000 roku.

Opady rekordowego gradu w Estonii na Półwyspie Sorve, 7 sierpnia 2023

Warunki atmosferyczne związane z burzami nad Europą na znacznym obszarze kontynentu za sprawą chłodniejszego powietrza z mniejszym potencjałem chwiejności uległy redukcji. Najbliższej doby burze miejscami będą możliwe szczególnie między południowo zachodnią Francją i Hiszpanią, a także między Czechami i Bałkanami po lokalnie w Polsce oraz między Litwą, Estonią i środkowym Bałtykiem, ale na ogół nie będą bardzo gwałtowne. Nieco silniejsze burze z większym ryzykiem opadów gradu wystąpi między południową Rosją, Armenią i Gruzją po lokalnie Turcję.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 10 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 10 sierpnia 2023

Kolejne dni w Polsce, zwłaszcza od najbliższego weekendu przyniosą wzrost temperatur. Czeka nas powrót ciepłej, gorącej, a nawet okresami i miejscami upalnej pogody, zwłaszcza od połowy miesiąca i w trakcie drugiej połowy sierpnia. Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa o czym więcej będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!