| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicie zaskoczyło ludzi na zachodzie. Grad zasypał drogi i chodniki. Lodowe zaspy sięgały 10 cm

Ogromne gradobicie zaskoczyło ludzi na zachodzie. Grad zasypał drogi i chodniki. Lodowe zaspy sięgały 10 cm

Bardzo skrupulatnie śledzimy nietypowe i gwałtowne zjawiska pogodowe, jakie występują szczególnie na obszarze Europy. Wyjątkowo silne gradobicie ostatniej doby nawiedziło miejscami Irlandię, gdzie spadło nawet 10 cm gradu. Zrobiło się biało jak w środku zimy. Ogromna burza gradowa zaskoczyła ludzi, gdy grad zasypał drogi i chodniki. Po gradobiciu powstała lokalna powódź. To uderzenie burzy gradowej z ulewami odnotowano szczególnie w Enniscorthy i Ballysax.

Potężne gradobicie w Irlandii. Zasypane drogi i chodniki w Enniscorthy, 25 czerwca 2023. Foto: FB Niall Codd

Ogromne gradobicie i powódź w Ilrandii, grad zasypał drogi i chodniki w Enniscorthy i Ballysax, czerwiec 2023

Średnica gradzin w czasie burzy gradowej w Irlandii nie była duża, ale natężenie opadów było potężne. Na licznych zdjęciach i nagraniach widzimy akumulacje opadów gradu miejscami osiągającą, a nawet przekraczającą 10 cm. Takie zjawiska w Irlandii nie są częste, dlatego tym bardziej wywołały zdziwienie i zaskoczenie mieszkańców tej "zielonej" wyspy. Letnia burza gradowa spowodowała spustoszenia szczególnie w hrabstwie Wexford, gdzie najbardziej dotknięte przez gradobicie zostało miasto Enniscorthy.

Burze z gradem i ulewnym deszczem zanotowane w Europie minionej doby do godziny 12:20, 26 czerwca 2023

Potężne gradobicie i powódź w Irlandii, grad zasypał Enniscorthy, czerwiec 2023

Niektóre dzielnice miasta po gradobiciu przypominały środek zimy. Drogi i chodniki były białe, a gdy zaspy lodu zaczęły topnieć, to szybko doszło do powodzi błyskawicznej. Pobliskie budynki miejscami zostały podtopione, gdy woda wdarła się do okolicznych restauracji i domów.

Skutki potężnego gradobicia w Irlandii. Grad zasypał drogi i chodniki w Enniscorthy, 25 czerwca 2023

Kanalizacja deszczowa ponownie w kolejnym europejskim mieście nie była w stanie odprowadzić nadmiaru wody, zwłaszcza, że mieszkańcy w mediach społecznościowych zwrócili uwagę na zablokowany odpływ na jednej z ulic. Mimo, że gradobicie nie trwało długo, to narastająca powódź błyskawiczna wywołała ogromne zaniepokojenie wśród mieszkańców Enniscorthy.

Skutki potężnego gradobicia i powodziły błyskawicznej w Irlandii, 25 czerwca 2023

Najbliższej doby na 27 czerwca ryzyko burz w Europie obejmuje szczególnie obszar między Danią, wschodnią połową Niemiec przez zachodnią połowę Polski, Austrię po północne Włochy. Burze miejscami wystąpią także z gradem i ulewnym deszczem we wschodniej połowie Hiszpanii oraz na północy, wschodzie i południowym wschodzie Europy.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 27 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy 27 czerwca 2023

Non stop śledzimy najnowsze prognozy i zanotowane nietypowe zjawiska pogodowe. O wszystkim na bieżąco będziemy informować. W przypadku Polski zalecamy śledzenie bieżących prognoz w zakładce prognoza burz, stosownych artykułów oraz danych bezpośrednich z radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Gucio

No tak. Grad w lecie. Zaskoczenie.

27 czerwiec 2023 - 11:33
Odpowiedz