| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicie w kilku miejscowościach. Burza gradowa zasypała drogi i zniszczyła uprawy. To skutki superkomórki

Ogromne gradobicie w kilku miejscowościach. Burza gradowa zasypała drogi i zniszczyła uprawy. To skutki superkomórki

Ekstremalne wiosenne zjawiska pogodowe w Europie pojawiły się w kolejnych krajach. Niepokojąco rośnie liczba opadów gradu i potwierdza to obecny sezon wiosenno-letnich silnych burz. W ostatnich dniach potężna superkomórka przyniosła gradobicia w kilku miejscowościach m.in. na obszarze zachodnich Węgier oraz we Francji i Czechach. W ciągu kilkunastu minut potrafiło miejscami spaść nawet 5 cm gradu. Intensywny grad zasypał drogi i zniszczył uprawy. Ludzie przecierali oczy ze zdumienia.

Skutki potężnego gradobicia na zachodzie Węgier, 29 kwietnia 2023. Foto: FB Tischler Miklos

Potężne gradobicia na Węgrzech, zasypane drogi, wiosna 2023

Średnica gradzin nie była duża, bo przeważnie grad miał do 1-3 cm średnicy, ale intensywność opadów była ogromna. Drogi w krótkim czasie stały się białe i przypominały środek zimy, w czasie panowania zaawansowanej wiosny. Ogromne opady gradu przyniosła superkomórka burzowa, jaka rozwinęła się nad zachodnimi Węgrami w pobliżu pogranicza z Austrią i Słowenią.

Obszar silnych burz z superkomórkami burzowymi niosącymi gradobicia na zachodzie Węgier, 29 kwietnia 2023. Foto: NASA

Ogromne gradobicia na Węgrzech, zasypane drogi i zniszczone uprawy przełom kwietnia i maja 2023

Głośno zrobiło się o niewielkiej miejscowości Oszko w powiecie Vas, gdy superkomórka formująca się na południowy wschód od Szombathely wykazująca bardzo silne odbicie na radarze w kilkanaście minut dosłownie zasypała gradem tę miejscowość. Pokrywa lodowa przekraczała nawet 5 cm. Grad zasypał drogi i zniszczył uprawy m.in. cebuli.

Skutki gradobicia na Węgrzech w rejonie Oszko, 29 kwietnia 2023

Superkomórki to jedne z najbardziej niebezpiecznych burz. W zależności od warunków atmosferycznych mogą być długo lub krótkotrwałe. Zawierają mezocyklon zdominowany przez wirujący prąd wstępujący wynoszący ciepłe powietrze do wyższych warstw chmury cumolunimbus, a następnie z prądem zstępującym opada deszcz i grad często w towarzystwie silnego wiatru. Najsilniejsze superkomórki mogą wygenerować również tornado.

Skutki gradobicia w Alsoujlak w powiecie Vas na Węgrzech, 29 kwietnia 2023

W tym dniu gradobicia notowano również w Czechach m.in. w miejscowości Znojmo, Primetice i Vilemov. Również maj w Europie rozpoczął się od gradobicia, ale tym razem na południu Francji. Na winnice w miejscowości Pierrefeu spadło 2 cm gradu.

Skutki gradobicia na południu Francji, 1 maja 2023

Burze gradowe w Europie nadal będą możliwe w kolejnych dniach. Najbliższej doby ich największe ryzyko obejmuje miejscami obszar od Sardynii przez część kontynentalną Włoch po Grecję. Ryzyko silnych burz w środę 03.05 przeniesie się bardziej na południe Europy i obejmie głównie obszar między południowymi Włochami przez Grecję, Albanię po zachodnią Turcję. Silne burze będą również możliwe na południowym zachodzie między północną Portugalią i północno zachodnią Hiszpanią.

Prognozowane prawdopodobieństwo silnych burz, w tym gradowych w Europie, 3 maja 2023

Burze gradowe w Europie, prognoza 3 maja 2023

Niepokoi wzrost częstotliwości występowania burz gradowych w ostatnich latach w Europie. Od początku 2023 roku do 1 maja zanotowano już 425 raportów w bazie ESWD z opadami gradu o średnicy co najmniej 2 cm, najwięcej na obszarze od Francji przez Włochy, Grecję po Turcję. W zeszłym roku w tym samym okresie raportów było 199, a w 2021 również mniej bo 251.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!