| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicia zasypały drogi. Lodowy żywioł zaskoczył kierowców. Spadł grad o średnicy do 8 cm

Ogromne gradobicia zasypały drogi. Lodowy żywioł zaskoczył kierowców. Spadł grad o średnicy do 8 cm

Kontynuujemy przeglądanie gwałtownych zjawisk pogodowych zanotowanych w europejskim obszarze synoptycznym. Szczególną uwagę zwracamy na burze gradowe, które w tym sezonie są niezwykle liczne i nadal powodują spore zaskoczenie wśród kierowców i mieszkańców. Minionej doby gradobicia wystąpiły, zwłaszcza w Armenii oraz w Rumunii. Duże kule lodowe o średnicy do 4-8 cm spadły szczególnie w rejonie miejscowości Odzun, Akori, Alaverdi, Tsakhkashat i Lusadzor.

Potężne gradobicie w Armenii w rejonie Odzun, 2 sierpnia 2023. Foto: FB Sona Bablumian

Gradobicia zasypały drogi w Armenii i Rumunii w sierpniu 2023, zaskoczeni kierowcy w wielu regionach

Gradobicia były związane z superkomórkami burzowymi, które zgodnie z ostatnimi prognozami przesunęły się nad wschodni obszar europejskiego obszaru synoptycznego, gdzie zalega ciepła i najbardziej chwiejna masa powietrza. Grad o średnicy do 4-8 cm w wielu miejscach zasypał drogi i chodniki, uszkodził uprawy, ale również wbijał się w elewację ścian budynków, co tylko świadczy o ogromnej prędkości spadających kul gradowych.

Burze miejscami z gradem zanotowane w Europie, 2 sierpnia 2023. Dane burz dzis

Silne burze gradowe zasypały drogi i pola uprawne w Armenii, sierpień 2023

Szczególnie trudna sytuacja była w rejonie armeńskiej miejscowości Odzun, gdzie średnica gradzin osiągała nawet do 8 cm. Taki grad powoduje już poważne szkody i jest w stanie przedziurawić słabsze pokrycia dachowe nie wspominając o wgniataniu karoserii samochodów i rozbijaniu szyb w pojazdach. Wiele lokalnych dróg w tym rejonie Armenii pokryło się lodem i tymczasowo ruch na drogach został zablokowany. Zjawisko wystąpiło pod wieczór czasu lokalnego.

Ogromny grad spadł w Armenii w rejonie miejscowości Odzun, 2 sierpnia 2023

Minionej doby silne gradobicia, ale z gradem o mniejszej średnicy do 2-4 cm zanotowano również w wielu rumuńskich miejscowościach, w tym w Gemenele, Petrisoru, Romanu i Fundeni. Na licznych nagraniach i relacjach widać ogromne natężenie żywiołu, który w kilkanaście minut zasypał lodem posesje, drogi, chodniki i pola uprawne. Opadom gradu towarzyszyły również ulewne opady deszczu i niszczące porywy wiatru. Po opadach doszło do zalań i podtopień. Lokalne gradobicia notowano również w Gruzji.

Skutki nawałnicy z gradobiciem w Rumunii w rejonie Romanu, 2 sierpnia 2023

Najbliższej doby na 4 sierpnia ryzyko lokalnych burz gradowych nadal utrzyma się szczególnie między południowo zachodnią Rosją po Gruzję i Armenię. Punktowo burze z gradem mogą także szczególnie wystąpić między północno wschodnimi Włochami i Słowenią.

Prognoza burz dla Europy z 4-5 sierpnia 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 4-5 sierpnia 2023

Sytuacja ponownie zacznie się komplikować kolejnej doby z 4-5 sierpnia, bo w obszarze niskiego ciśnienia związanym z przechodzącym niżem genueńskim po jego cieplejszej stronie w chwiejnym powietrzu wzrośnie ryzyko bardziej rozbudowanych i licznych burz, miejscami z gradem i ulewami. Zjawiska te będą szczególnie możliwe, od południowo wschodniej Polski przez Słowację, zachodnią Ukrainę, Węgry po środkowe i zachodnie Bałkany oraz częściowo Włochy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!