| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicia na południu. Lodowe kule mają do 8 cm. Grad rozbił szyby i zablokował drogi

Ogromne gradobicia na południu. Lodowe kule mają do 8 cm. Grad rozbił szyby i zablokował drogi

W środkowej Europie w rejonie między południową Polską, Czechami i Słowacją przeszły minionej doby silne nawałnice z ulewnymi opadami deszczu, gradobiciami, a nawet lokalną trąbą powietrzną na południu województwa śląskiego. Lokalnie w ciągu godziny spadło ponad 50 litrów wody na m2 ziemi, a średnica gradu osiągała do 2-8 cm. Lodowe kule blokowały ruch na drogach, wgniatały karoserię samochodów oraz rozbijały szyby. Trudna sytuacja panowała w miejscowości Kąty Wrocławskie, Piotrowice, Klokocov i Hermanky.

Potężny grad spadł w Czechach w rejonie miejscowości Klokocov, 22 sierpnia 2023. Foto: TT Jakub Cihlar

Ogromne gradobicia w Czechach i Polsce, kule lodowe do 8 cm w sierpniu 2023, grad blokuje drogi i rozbija szyby

Silne burze z upływem popołudnia i wieczoru rozwinęły się w wilgotnym i chwiejnym powietrzu szczególnie miejscami na obszarze, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie po regiony wschodnich i północno wschodnich Czech oraz Słowacji. Najbardziej gwałtowne zjawiska wygenerowały superkomórki, przy czym największy grad spadł lokalnie w Czechach, bo średnica lodowej kuli dochodziła do aż 8 cm.

Gwałtowne burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem zanotowane w rejonie Czech, Słowacji i Polski, 22 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Silne gradobicia w Czechach i Polsce, sierpień 2023, kule lodowe do 8 cm zablokowały drogi

W Polsce szczególnie trudna sytuacja panowała pod względem opadów gradu na Dolnym Śląsku. W rejonie miejscowości Kąty Wrocławskie i Piotrowice blisko Wrocławia w zaledwie kilkanaście minut zaczęło się robić biało. Grad rozbijał szyby w samochodach oraz wgniatał ich karoserię.

Skutki silnego gradobicia w Polsce na Dolnym Śląsku, 22 sierpnia 2023

Wyjątkowo niebezpieczna sytuacja panowała na autostradzie A4 na wysokości Oławy oraz w rejonie zjazdu na Pietrzykowice, gdzie dosłowne oberwanie chmury z nawalnym deszczem i gradem ograniczyło widzialność do kilku metrów. W pewnym momencie ruch na tej ważnej drodze stanął, co szczególnie na autostradzie jest wyjątkowo niebezpieczne. To cud, że nic się nie stało poważnego i nie było ogromnego karambolu.

Biało jak w zimie. Gradobicie na Dolnym Śląsku w rejonie miejscowości Gniechowice, 22 sierpnia 2023

Na szczęście najbliższa doba na obszarze Polski pod względem zjawisk burzowych będzie spokojna, jedynie lokalnie w rejonie Bieszczadów aktualnie notujemy zapowiadane burze. Sytuacja pogodowa nad Europą zaczyna się jednak ponownie komplikować. Dość silne burze z lokalnymi nawałnicami zanotujemy do czwartku 24.08 szczególnie między północnymi Włochami i południowymi Niemcami przez Kraje Alpejskie w kierunku Słowacji, Węgier i pogranicza Rumunii z Bułgarią. Poważne ryzyko burz gradowych obejmie częściowo Francję.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 24 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 24 sierpnia 2023

Jeszcze gorzej zapowiada się we Francji kolejna doba na 25 sierpnia. Nad tym regionem Europy istnieje bardzo poważne ryzyko gradobić, ulew i wichur niesionych przez burze superkomórkowe. Do Polski silne burze zaczną wracać miejscami między szczególnie 25-27 sierpnia w czasie przechodzenia stref frontowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!