| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicia na południu. Burze gradowe niszczą uprawy i blokują drogi. Spadły lodowe kule do 4 cm średnicy

Ogromne gradobicia na południu. Burze gradowe niszczą uprawy i blokują drogi. Spadły lodowe kule do 4 cm średnicy

Sezon burzowy jest wyjątkowo aktywny w południowym pasie Europy, gdzie niemal codziennie od kilku tygodni występują potężne burze z ulewami gradobiciami. Opady deszczu prowadzą do licznych powodzi błyskawicznych, a spadający grad niszczy uprawy szczególnie w sadach i ogrodach warzywnych. Kolejnym przykładem jest gradobicie w Chorwacji w rejonie miejscowości Gornji Miholjac, Spanat i Josipovo w Stalinie oraz w Grecji w rejonie miejscowości Janina.

Skutki potężnego gradobicia w rejonie greckiej miejscowości Janina, 3 czerwca 2023. Foto: FB Kimona Moirasgenti

Potężne gradobicia w Chorwacji i Grecji, grad niszczy uprawy i blokuje drogi, czerwiec 2023

Opady gradu są często nagłe i bardzo intensywne, bo w kilkanaście minut potrafi spaść kilka cm gradu o średnicy co najmniej 2-4 cm, a zdarzały się w tym sezonie lokalnie opady większego gradu w Europie nawet o średnicy 5-6 cm. Od początku roku do 3 czerwca w bazie ESWD znajduje się już blisko 1190 raportów gradu o średnicy co najmniej 2 cm. W analogicznym okresie roku biegłego raportów burzowych z gradem w Europie było znacznie więcej bo 2071, w tym kilkanaście z Polski.

Potężne burze z gradobiciami i ulewami notowane w Europie od 1, do 3 czerwca 2023

Potężne burze gradowe w Chorwacji i Grecji, zniszczone uprawy i zasypane drogi, czerwiec 2023

Jak widać na powyższej mapie z naniesionymi wykrytymi burzami, w rejonie Europy początek czerwca zupełnie wyciął zjawiska konwekcyjne nad zachodnią, północno zachodnią i środkową częścią kontynentu, w tym w Polsce. To przez blokadę układu antycyklonu. Zupełnie inaczej jest na obszarze, od Hiszpanii i Portugalii przez południową Francję, przeważający obszar Bałkanów po miejscami wschodnią Europę. W ciągu zaledwie 3 dni czerwca między Europą i północną Afryką zarejestrowano blisko 422 tysiące wyładowań atmosferycznych.

Skutki potężnego gradobicia w Grecji w rejonie miejscowości Janina, 3 czerwca 2023

Silna burza gradowa uderzyła w sobotę 03.06 w godzinach popołudniowych w rejon miejscowości Janina w północno-zachodniej Grecji w Epirze. Załamanie pogody było gwałtowne bo nagle ze słonecznej pogody z temperaturą 26 st. C. zrobiło się ciemno i zaczął padać grad z deszczem w towarzystwie burz. W krótkim czasie spadło kilka cm gradu, który miejscami zupełnie zablokował drogi i uniemożliwił poruszanie się samochodami i innymi pojazdami.

Skutki potężnego gradobicia w Chorwacji w rejonie miejscowości Gornji Miholjac, Spanat i Josipovo, 2 czerwca 2023

Kolejnymi przykładami ostatnich ogromnych gradobić jest Chorwacja, gdzie grad wielkości orzechów laskowych padający przez około 20 minut pozostawiły po sobie ogromne szkody w uprawach drzew owocowych i warzyw. Rolnicy i sadownicy są załamani, bo w miejscach opadów gradu straty sięgają praktycznie 100 procent.

Prognoza burz dla Europy, 5-6 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 5 czerwca 2023

W ciągu najbliższej doby z 4-5 czerwca ryzyko miejscami opadów gradu w Europie obejmuje głównie Chorwację, Słowenię, Bośnię i Hercegowinę oraz rejon pogranicza północnej Portugalii i Hiszpanii. Kolejnej doby z 5-6 czerwca opady gradu będą prawdopodobne szczególnie miejscami między północną Hiszpanią i południową Francją, a także na włoskiej Sardynii. O czekającej nas pogodzie w Polsce będziemy informować wkrótce w najnowsze prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Dariusz

Problem w tym że u mnie ziemia Peja od braku deszczu A drzewa usychaja więc jakoś problemy w południowej Europie mnie mało interesują

05 czerwiec 2023 - 06:30
Odpowiedz