| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicia i ulewy w Polsce. Spadają duże lodowe kule. Oberwanie chmury zalewa drogi i posesje

Ogromne gradobicia i ulewy w Polsce. Spadają duże lodowe kule. Oberwanie chmury zalewa drogi i posesje

Wraz z pojawieniem się fali upałów w Polsce wróciły miejscami gwałtowne burze z gradobiciami, ulewami i silnym wiatrem. Żywioł powoduje szkody, w tym zalewa drogi i posesje, jak również dziurawi dachy, a nawet zrywa pokrycia dachowe. Najbardziej gwałtowne zjawiska wystąpują w rejonie superkomórek. Niestety, od silnych burz w kolejnych dniach nie zdołamy się uwolnić do czasu definitywnego ustąpienia upałów. Lokalnie średnica gradu ponownie osiągnie nawet 4-6 cm, a suma opadów przekroczy 30-60 litrów na m2 ziemi.

Gwałtowne gradobicia w Polsce. Spadły duże lodowe kule w rejonie miejscowości Grabno obok Ustki, 16 sierpnia 2023. Foto: Jarosław Chiloński

Gwałtowne oberwanie chmury w Polsce powoduje ulewy i gradobicia w sierpniu 2023

Minionej doby przez Polskę przeszły dwie strefy burzowe. Pierwsza z nich między województwem zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie silny wiatr miejscami odcinał prąd, jak również powodował lokalne gradobicia i ulewy. Lodowe kule o średnicy kilku cm niszczyły uprawy oraz dziurawiły pokrycia dachowe z tworzywa sztucznego. Doszło również do zalań i podtopień, zwłaszcza w Koszalinie.

Silne burze w rejonie Polski zanotowane minionej doby do godziny 13:10, 17 sierpnia 2023

Nawałnice nad Polską, ulewy i gradobicia w sierpniu 2023 powodują szkody w wielu regionach

Druga fala burz przetoczyła się między Opolszczyzną, Dolnym Śląskiem po częściowo Wielkopolskę i Ziemie Lubuską przez Kujawy po pogranicze Pomorza Gdańskiego i Warmii. Na tym obszarze silne burze z lokalnymi oberwaniami chmury wystąpiły szczególnie na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Duży grad spadł w Polsce w rejonie miejscowości Chmielowice w opolskim, 16 sierpnia 2023

Sporo szkód wyrządziła superkomórka przechodząca przez województwo opolskie. W jej rejonie występował silny wiatr uszkadzający i miejscami zrywający dachy, jak również łamiący drzewa i blokujący drogi. Opadom gradu towarzyszyły również ulewy powodujące zalania dróg i posesji. 

Silne gradobicie na Opolszczyźnie, 16 sierpnia 2023

Gradobicia zanotowano lokalnie w rejonie miejscowości Osiny, Opole, Olszyna, Ubocze, Kęszyce i Bystrzyca. Trudna sytuacja panowała szczególnie w stolicy Opolszczyzny. Miejscami akumulacja opadów spowodowała tymczasowe zalanie dróg, gdy kanalizacja deszczowa nie była wstanie odprowadzić nadmiaru wody. Przykładem jest ulica Wojska Polskiego w Opolu, gdy samochód osoby nie zdołał pokonać zalanego odcinka drogi.

Skutki ulewy w Opolu, 16 sierpnia 2023

Miejsc z zalanymi drogami i piwnicami w Polsce pojawiło się znacznie więcej. Skutki oberwania chmury zanotowano w miejscowości Smolec, Jawor, Olszany, Kaczorów, Wojcieszów i Rakowice Wielkie. W ciągu godzinnej ulewy miejscami potrafiło spaść nawet 60 litrów wody na m2 ziemi. Przykładem jest miejscowość Świebodzice na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy mieli mnóstwo pracy przy odpompowywaniu wody z zalanych miejsc.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 18 sierpnia 2023

Najnowsza prognoza burz dla Europy 18 sierpnia 2023

Aktualnie silne burze lokalnie uaktywniły się w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Głównej konwekcji z silnymi burzami w Polsce spodziewamy się najbliższej doby z upływem popołudnia i wieczorem miejscami, zwłaszcza na obszarze Dolnego Śląska oraz na wschodzie kraju, od lokalnie Podlasia przez Lubelszczyznę po miejscami wschodnie Mazowsze i lokalnie Podkarpacie. Sytuacje monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o sytuacji pogodowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!