| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicia i ulewy w kilku regionach. Samochody przedzierały się przez lodowe zaspy. Rośnie ryzyko powodzi

Ogromne gradobicia i ulewy w kilku regionach. Samochody przedzierały się przez lodowe zaspy. Rośnie ryzyko powodzi

Ogromne opady i gradobicia nie odpuszczają w Europie. Obszar niżowy blokowany przez wyż nadal przynosi częste gradobicia, burze i ulewy prowadzące do zalań i podtopień, a nawet lokalnej powodzi. Najwięcej tego typu zjawisk w ostatnich dniach jest we Włoszech, gdzie samochody dosłownie miejscami przedzierały się przez "lodowe zaspy" utworzone po gradobiciu. Rośnie ryzyko powodzi miejscami w co najmniej kilku regionach, zwłaszcza Włoch, Austrii, Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny.

Potężne gradobicie we Włoszech w Moretta, 10 maja 2023. Foto: FB Centro Meteo Piemonte 

Ogromne gradobicie i ulewy we Włoszech, rośnie ryzyko powodzi, samochody przedzierały się przez lodowe zaspy maj 2023

Spore zamieszanie w pogodzie przynosi obecny układ baryczny nad Europą. Pole niżowe na południu i zachodzie blokowane przez wyż Tina znad północno wschodnich regionów kontynentu nie może się odblokować, a przez to w minionych dniach doszło do rozwoju ośrodka niżowego. W jego rejonie w tym polu powstają kolejne niże wtórne i w najbliższych dniach nadal będą występować ulewy i burze z gradem. Obszar tych opadów zacznie się również zbliżać do Polski szczególnie w połowie maja i w trakcie drugiej połowy miesiąca.

Prognozowane trzy ośrodki niżowe między północną Afryką i południową oraz częściowo zachodnią Europą o godzinie 14:00, 13 maja 2023

Ogromne gradobicia i ulewy, blokada wyżowa w Europie, na drogach biało od gradu, maj 2023

Z powodu tej sytuacji często ulewnie pada deszcz i grzmi miejscami w ostatnim czasie między Krajami Alpejskimi, a Włochami i Chorwacją. Na terenach wyżej położonych w Alpach pada również śnieg. Na tym obszarze dochodzi do gradobić, ulew i powodzi błyskawicznych oraz osunięć ziemi. Wrażenie szczególnie robią gradobicia, bo w krótkim czasie potrafi spaść lokalnie powyżej 5-10 cm gradu. W mediach społecznościowych mieszkańcy dzielą się relacjami, w których informują o lokalnych zatorach na drogach, a nawet o wyjechaniu śnieżnych pługów do odgarnięcia gradu z dróg. Gradobicia wystąpiły m.in. w rejonie Villafranca Piemonte, Moretta, Faule, Collegno, Cafasse, Valenzano i Lanciano. 

Skutki gradobicia we włoskiej gminie Cafasse, 10 maja 2023. Uruchomiono pługi do odblokowania dróg

Blokowane niże przynoszą nie tylko silne burze z gradem, ale również ulewne deszcze. Miejscami potrafi spaść powyżej 100 litrów wody na m2 ziemi. Prowadzi to do kolejnych licznych zalań i podtopień. Jednym z ostatnich przykładów może być rejon Fondo Reno na północy Włoch w prowincji Ferrara, gdzie doszło do powodzi. Jest to już kolejny region z powodzią we Włoszech w tym roku, a jeszcze rok temu było zupełnie inaczej, bo znaczna część tego kraju zmagała się z ogromną suszą.

Skutki powodzi we Włoszech, 11 maja 2023

Ryzyko lokalnych powodzi, gradobić i burz nie ustąpi w kolejnych dniach. Modele numeryczne obliczają spore sumy opadów w tej części Europy, miejscami mogącymi prowadzić do zagrożenia ze strony szczególnie wody, bo wzrośnie poziom wód w rzekach.

Prognozowana suma opadów na południu Europy do 20 maja 2023

Silne ulewy i burze w Europie, rośnie ryzyko powodzi maj 2023

Obszar pola niżowego z południa Europy z uwagi na słabnący wyż zacznie się rozszerzać na północ również w kierunku Polski, dlatego w kolejnych dniach z wielką uwagą zalecamy śledzenie prognoz, bo także u nas miejscami wystąpią burze, ulewy i opady gradu w trakcie drugiej połowy maja.

Prognoza burz w Europie, 13 maja 2023

Prognoza burz w Europie 13 maja 2023

W sobotę 13.05 główne ryzyko opadów deszczu oraz miejscami burz z gradem wystąpi między Francją, zachodnią połową Hiszpanii po Włochy, lokalnie Niemcy oraz Chorwację i częściowo centralne Bałkany. Silne burze z gradem są prognozowane także na wschodzie Turcji oraz w rejonie pogranicza Algierii i Tunezji. Lokalne burze, ale jeszcze słabe i nieliczne mogą wystąpić także w północno wschodniej połowie Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!