| |
Zagrożenie!
Ogromna trąba powietrzna uderzyła w środku dnia. Wir powietrza zerwał ponad 150 dachów. Jest nagranie żywiołu

Ogromna trąba powietrzna uderzyła w środku dnia. Wir powietrza zerwał ponad 150 dachów. Jest nagranie żywiołu

Mimo zaawansowanej jesieni, w Europie nadal występują silne burze generujące ekstremalne zjawiska pogodowe w tym tornada. Minionej doby ogromna trąba powietrzna w Bułgarii uderzyła w środku dnia i spowodowała katastrofalne zniszczenia. Wir powietrza zerwał ponad 150 dachów oraz pozbawił prądu tysiące ludzi w rejonie miejscowości Lavino, Kitanchevo, Todorovo, Paisievo, Dolets, Ruyno w regionie Razgrad i Silistra. Zastanawia ogromna średnica leju. Siłę trąby powietrznej oszacowano wstępnie na pogranicze F1 i F2.

Potężna trąba powietrzna uderzyła w północno wschodniej Bułgarii w rejonie miejscowości Lavino, 4 listopada 2023. Foto: FB Shenko Dimov

Trąba powietrzna uderzyła w Bułgarii w rejonie Lavino, tornado zerwało wiele dachów, listopad 2023

Żywioł poruszał się szybko i pochłaniał wiele domów o czym możemy się przekonać na nagraniach i licznych relacjach. Najgorsza sytuacja miała miejsce w gminie Isperih, gdzie jest położona miejscowość Lavino w którą bezpośrednio uderzyła trąba powietrzna. W tym rejonie Bułgarii żywioł wyrządził największe szkody, bo zerwał ponad 150 dachów z domów. Ogromna trąba powietrzna rozwinęła się w obszarze przechodzenia silnych burz. Ich intensywność była bardzo duża, jak na listopad.

Silne burze zanotowane w rejonie Bułgarii minionej doby do godziny 11:35, 5 listopada 2023

Trąba powietrzna i burze w Bułgarii, wir powietrza zerwał dachy w Lavino listopad 2023

Ucierpiały również szczególnie miejscowości Todorovo, Konevo oraz Yakim Gruevo. Wir trąby powietrznej zrywał dachy, wyrywał drzewa z korzeniami oraz tarasował drogi oraz uszkadzał sieć energetyczną. Wiatr uszkodził również samochody i maszyny rolnicze. Na szczęście nikt nie został poważnie ranny i nikt nie zginął, co wydaje się cudem patrząc na skutki zniszczeń.

Skutki uderzenia trąby powietrznej w Lavino w Bułgarii, 4 listopada 2023

Obecnie trwa szacowanie strat oraz podejmowane są prace naprawcze w celu przywrócenia dostaw energii elektrycznej. Trąba powietrzna trwała około 5-6 minut. W tym czasie uderzyła w rejon kilku miejscowości, w których zerwała ponad 150 dachów. Powaliła również co najmniej 10 słupów energetycznych. Wiele ze zniszczonych domów nie nadaje się już do zamieszkania i odbudowy. Mieszkańcy z tych domów tymczasowo przebywają w halach sportowych.

Trąba powietrzna w Bułgarii zerwała ponad 150 dachów domów. Nagranie żywiołu w rejonie miejscowości Kitanchevo, 4 listopada 2023

Wstępnie trąbę powietrzną w Bułgarii oszacowano na granicę F1 i F2. Oznacza to, że wiatr o prędkości ponad 180-200 km/h może zrywać dachy z solidnych konstrukcji, wyrywać duże drzewa z korzeniami oraz przesuwać lekkie samochody.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 6 listopada 2023

Prognoza burz dla Europy 6 listopada 2023

Mimo trwającego listopada, ale ze względu na dużą aktywność Atlantyku oraz nadal ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego, meteorolodzy muszą w dalszym ciągu wydawać prognozy burzowe w Europie. Najbliższej doby obowiązują wysokie alerty drugiego stopnia szczególnie między rejonem Włoch, Chorwacji i Serbii. Alert pierwszego stopnia obejmuje także inne regiony Bałkanów oraz wschodniej Ukrainy i południowo zachodniej Francji. W Polsce zagrożenia ze stron burz nie przewidujemy. Wystąpią jednak opady deszczu związane z przechodzącym płytkim niżem, ponadto opady śniegu i wichury w górach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!