| |
Zagrożenie!
Ogromna różnica temperatury w Polsce. Burze przyniosą nawałnice w tych regionach. Zagrożenie jest duże

Ogromna różnica temperatury w Polsce. Burze przyniosą nawałnice w tych regionach. Zagrożenie jest duże

Po niespokojnej nocy z burzami w pasie środkowym Polski czeka nas kolejne silne załamanie pogody z burzami, ulewami, gradobiciami i wichurami. Istnieje również ryzyko lokalnej trąby powietrznej. Nad naszym krajem znajduje się obecnie aktywny front z niżem oddzielającym dwie skrajne masy powietrza, dlatego na wschodzie pojawi się upał, a na zachodzie utrzyma się podmuch jesieni z ciągłymi opadami deszczu. Burze w wielu regionach przyniosą nawałnice. Warunki atmosferyczne będą niebezpieczne.

Ogromny kontrast temperatury w Polsce. Burze przyniosą nawałnice w ciągu najbliższej doby na 7 sierpnia 2023

Ogromna różnica temperatury w Polsce, burze przyniosą nawałnice do 7 sierpnia 2023

Aktualnie nad krajem na zachodzie utrzymują się ciągłe wielkoskalowe opady deszczu. Pada szczególnie od środkowego i zachodniego wybrzeża przez Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, przeważający obszar Wielkopolski po częściowo Górny Śląsk i południe Małopolski w rejonie Podhala. W tych regionach w wielu miejscach spadnie najbliższej doby co najmniej 20-60 litrów wody na m2 ziemi. Naszą uwagę kierujemy jednak na północne, centralne, wschodnie, północno wschodnie i południowe regiony kraju, gdzie niebawem ponownie wzrośnie ryzyko burz.

Prognozowany ogromny kontrast temperatury w Polsce, 6 sierpnia 2023

Niż z frontem w Polsce powoduje ogromny kontrast temperatury będą burze z nawałnicami między 6-7 sierpnia 2023

Nad Polską dosłownie ściera się podmuch gorącego lata z powiewem chłodnej jesieni. Najcieplej będzie na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie na chwilę wróci upał do około 30-32 st. C., być może lokalnie na Podlasiu do 33 st. C. o ile prognozy dobrze wyliczyły zasięg rozpogodzeń. Sytuacja zacznie się jednak ponownie komplikować w trakcie popołudnia i wieczoru, gdy w chwiejnym i wilgotnym powietrzu na kontraście temperatury w strefie frontowej i w rejonie przemieszczającego się niżu dojdzie do inicjacji konwekcji. Powstaną wtedy spore chmury burzowe niosące nawałnice.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 7 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 7 sierpnia 2023

W rejonie gwałtownych burz wystąpią ulewne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, ponadto możliwe będą lokalne opady gradu o średnicy do około 2-5 cm. Nawałnicom miejscami mogą także towarzyszyć silne porywy wiatru do około 70-100 km/h. Punktowo istnieje ryzyko trąby powietrznej. Burze powinny wystąpić szczególnie na obszarze między Ziemią Świętokrzyską i częściowo Ziemią Łódzką przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Warmię, Mazury, Podlasie i rejon Zatoki Gdańskiej. Po za tym obszarem w wyznaczonych regionach kraju burze wystąpią tylko miejscami i będą mniej zorganizowane.

Prognoza burz dla Polski na 6 sierpnia 2023 według IMGW

Nieco inaczej przewidują to meteorolodzy IMGW, którzy drugi stopień ostrzeżenia pogodowego przez burzami rozszerzyli znacznie bardziej nad krajem. Przypuszczamy jednak, że najwięcej gwałtownych burz będzie na obszarze między szczególnie Lubelszczyzną, Mazowszem po Podlasie, Warmię i Mazury w kierunku Zatoki Gdańskiej na co wskazuje najnowsza prognoza głównego obszaru chwiejności w godzinach popołudniowych.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w Polsce w którym miejscami rozwiną się silne burze o godzinie 17:00, 6 sierpnia 2023

Gwałtowne burze przynioszą nawałnice w Polsce, obrzymia różnica temperatury do 7 sierpnia 2023

Sytuacja będzie bardzo dynamiczna, dlatego nic nie zastąpi bieżących danych z radaru opadów, które w czasie rzeczywistym wskażą gdzie faktycznie pada, z jakim natężeniem oraz w którym kierunku przemieszczają się burze. Zalecamy śledzenie tych danych i schronienie się w bezpiecznym miejscu przed nadejściem nawałnicy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!