| |
Zagrożenie!
Odwilż wkroczy do Polski. Będą wichury z wiatrem powyżej 100 km/h. Zima zacznie się cofać na wschód

Odwilż wkroczy do Polski. Będą wichury z wiatrem powyżej 100 km/h. Zima zacznie się cofać na wschód

Prawdziwa zima z mrozem oraz w wielu regionach ze śniegiem zawitała do Polski w trakcie drugiej dekady grudnia, ale przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, jakie pojawią się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Po śnieżycach i fali silnego mrozu, od około 20 grudnia 2022 praktycznie w całym kraju uaktywni się cyrkulacja strefowa. Ruszy wtedy adwekcja łagodniejszego powietrza znad Atlantyku, a to oznacza, że wkroczy odwilż szczególnie zaznaczająca się w dzień, bo nocami nadal miejscami i okresami będą wracać ujemne temperatury. Zima ze śniegiem zacznie się cofać na wschód.

Wstępnie prognozowana temperatura i zasięg odwilży w Polsce, 20 grudnia 2022

Do Polski wkroczy odwilż, zima będzie się cofać na wschód, wystąpią wichury, prognoza temperatury 20 grudnia 2022

Ostatnie opady śniegu z obecnej strefy frontowej w Polsce są spodziewane w sobotę 17 grudnia na południu i południowym wschodzie kraju w kilku regionach, zwłaszcza między Górnym Śląskiem i początkowo Opolszczyzną przez Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską, wschodnie i południowe Mazowsze po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Później między 18-19 grudnia pojawi się wyż i silny mróz w nocy, zwłaszcza na południu, w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie kraju, a następnie dostaniemy się pod wpływ cyrkulacji zachodniej. Całodobowy mróz ustąpi, opady co jakiś czas będą się miejscami pojawiać, ale często mieszane lub z przewagą deszczu.

Odwilż dosięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 22 grudnia 2022

Odwilż wkroczy do Polski, zima zacznie się cofać, będą wichury, prognoza temperatury 22 grudnia 2022

Pokrywa śnieżna, która wcześniej powstanie zacznie dość szybko topnieć, a tym samym zima będzie się cofać na wschód Polski i za naszą wschodnią granicę. Jeżeli śnieg zdoła się jeszcze utrzymać do świąt Bożego Narodzenia, to ograniczy się już tylko do kilku wschodnich i południowych regionów kraju, ale będzie to bardziej topiąca się breja niż prawdziwa i piękna pokrywa śnieżna.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce, 16 grudnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Zima zacznie się cofać na wschód Polski, wkroczy odwilż, notowana pokrywa śnieżna w Polsce 16-17 grudnia 2022

Jak się okazuje nie trzeba bardzo wysokiej temperatury do topnienia pokrywy śnieżnej. Przykładowo, w ciągu minionej doby w Rzeszowie ubyło aż 8 cm śniegu przy temperaturze w ciągu dnia wahającej się na poziomie 0-1 st. C., lekkim mrozie w nocy i opadach słabego deszczu.

Prognozowany silny wiatr na południu Polski szczególnie w rejonach podgórskich, noc 19/20 grudnia 2022

Odwilż pojawi się w Polsce, zima ustąpi, będzie wichura, prognoza wiatru 20 grudnia 2022

Przy uaktywnieniu się cyrkulacji strefowej z adwekcją łagodniejszego powietrza spodziewamy się okresami również nasilenia wiatru, początkowo szczególnie na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, gdzie wiatr miejscami powieje powyżej 100 km/h. Silny wiatr o znacznie większym zasięgu jest wstępnie prognozowany w Polsce około 22-23 grudnia (+/- 1 dzień), gdy w rejonie Bałtyku i północnej Polski przemieści się niż. Aktualna prognoza wichury wskazuje, że co najmniej w kilku regionach wiatr w porywach osiągnie około 60-80 km/h, czyli będziemy mogli mówić o wichurze. W górach i nad morzem wiatr będzie silniejszy, miejscami przekraczający 90-100 km/h. 

Wstępnie prognozowany wiatr o sile wichury w Polsce, noc 22/23 grudnia 2022

Odwilż i wichury w Polsce, prognoza wiatr 22-23 grudnia 2022

Pamiętajmy, że są to prognozy wstępne, a ostatecznie prędkość wiatru w konkretnych regionach Polski i terminie będzie zależna od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego. Jego położenie będziemy monitorować. Krótko mówiąc - w nowym tygodniu z mroźnej i śnieżnej zimy będziemy stopniowo wkraczać w odwilż i czasami aktywniejszą cyrkulację powietrza. Z prognozą pogody na Boże Narodzenie jeszcze się wstrzymamy, ale wygląda na to, że w tym roku na zimę na przeważającym obszarze kraju nie mamy co liczyć, bo będą przeważać dodatnie temperatury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!