Odcięty prąd strumieniowy nad Europą. Będą wichury i ulewy. Wiatr przekroczy 120 km/h. Czy dotrze do Polski?
Na Atlantyku przed zachodnią Europą pojawił się odcięty prąd strumieniowy, w którym będą się tworzyć niewielkie cyklony, czyli ośrodki niskiego ciśnienia. To będzie obszar ze sporą dynamiką w atmosferze. W rejonie Irlandii i Wysp Brytyjskich przyniesie wichury, ulewy oraz lokalne burze. Wiatr miejscami może przekroczyć 100-120 km/h. Spodziewane są również wysokie fale sztormowe na wybrzeżu. Opady deszczu wkroczą również nad kontynent, ale będą słabsze i wystąpią głównie we Francji. Czy to załamanie pogody dotrze do Polski, a może wpłynie na pogodę w naszym kraju w innym sposób?
Prognozowane wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Przewidywane porywy wiatru, do 5 września 2022
Meandrujący prąd strumieniowy zszedł z północnego Atlantyku i oderwał się przed zachodnią Europą stając się odciętym prądem poruszającym się odwrotnie do wskazówek zegara. Jest to sytuacja dość rzadka, bo zwykle jęzor prądu strumieniowego meandruje, ale często zachowuje ciągłość. W tym przypadku mamy oderwany prąd, który za kilka dni zaniknie w rejonie Wysp Brytyjskich. Wcześniej w jego rejonie będą dogodne warunki do cyklogenezy, czyli pogłębiania i rozwoju ośrodków niżowych. Główny cyklon niosący wichury, ulewne opady deszczu, sztorm i lokalne burze nosi imię Peggy.
Odcięty prąd strumieniowy i jego prognozowane położenie w Europie, 4 września 2022 nad ranem
Zamknięty prąd strumieniowy spowoduje, że niż będzie się musiał wypadać i zredukować między Irlandią, Wielką Brytanią i Francją. Na tym obszarze w najbliższych dniach spodziewane jest miejscami załamanie pogody, w tym wichury, ulewy i burze. Najmocniej załamanie pogody odczują mieszkańcy Irlandii, północnej Szkocji oraz południowo zachodniej Anglii.
Prognozowane wichury na zachodzie Europy. Przewidywane maksymalne porywy wiatru, do 5 września 2022
Będzie to pierwsza jesienna wichura na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Uwagę zwraca nie tylko prognozowany wiatr, ale również suma opadów. Miejscami może spaść nawet 80-120 mm wody na m2 ziemi między Irlandią, a południowo zachodnią Anglią.
Prognozowana suma opadów do 7 września 2022 w Europie
Nasuwa się pytanie, czy to załamanie pogody dotrze do Polski? Nasze prognozy nie ulegają większym zmianom. Dość stabilną pogodę do około 7 września zapewni w Polsce nadal antycyklon. Obszar wyżowy, będzie blokował pole niskiego ciśnienia z rejonu Wysp Brytyjskich przed wtargnięciem do środkowej Europy. W tym czasie jeśli spadnie przelotny deszcz w Polsce, to tylko lokalnie.
Prognozowany obszar niżowy przed zachodnią Europą oraz układ wyżowy znad Skandynawii wpływający na pogodę w Polsce, 5 września 2022
Sytuacja w Polsce zacznie się zmieniać około 8 września (+/- 1 dzień), gdy wyż zacznie ustępować, a w jego miejsce z zachodu zaczną wkraczać strefy frontowe z opadami deszczu, a początkowo również z możliwymi burzami. Pojawią się wtedy w wielu regionach kraju oczekiwane opady deszczu. Wcześniej, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju zrobi się ciepło, a nawet gorąco, bo temperatury na chwilę wzrosną do około 23-27, być może lokalnie 28 st. C., gdy omawiane niże z zachodniej Europy zaciągną cieplejsze powietrze do Polski. W następnych dniach przelotnych opadów w Polsce będzie znacznie więcej, gdyż powinna się odblokować cyrkulacja strefowa ze zmienną pogodą. O tym już jutro 04.09 dowiecie się więcej w najnowszej prognozie długoterminowej.
DobraPogoda24.pl