| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie wtargnie do Polski. W prognozach mróz i przymrozki. Niebiesko na mapach temperatury z przedzimiem

Ochłodzenie wtargnie do Polski. W prognozach mróz i przymrozki. Niebiesko na mapach temperatury z przedzimiem

Wygląda na to, że okres ciepłej jesieni niebawem ustąpi i wkroczymy w dni z ochłodzeniem niosącym miejscami częstsze przymrozki i mróz, a nawet termiczne przedzimie. Wszystko z powodu przejścia ośrodków niżowych, które skierują do Polski oraz do wschodniej i środkowej Europy chłodne masy powietrza arktycznego. Niewykluczone, że przy wymianie mas powietrza wystąpią miejscami opady śniegu także poza rejonami górskimi. Decydująca będzie trajektoria niżów. Ich przejście musimy bardzo skrupulatnie sprawdzać.

Ochłodzenie wtargnie do Polski. Prognozowana adwekcja zimnego powietrza w głąb Europy z północy na poziomie 1,5 km, 13 listopada 2023

Ochłodzenie wtargnie do Polski, będą przymrozki i mróz, poczujemy przedzimie w listopadzie 2023

Do tej pory w tym sezonie jesiennym w Polsce nie mieliśmy większych zmartwień związanych z długo utrzymującymi się okresami chłodnymi. Jest zupełnie odwrotnie, bo nadal utrzymuje się znaczna dodatnia anomalia temperatury, aktualnie od początku listopada w skali kraju o około 2,5 st. C. względem normy klimatycznej. W prognozach zaczyna być jednak sygnalizowane ochłodzenie, które sprowadzi do kraju częstsze przymrozki, a niekiedy nawet mróz. Ochłodzenie będzie znaczące, bo około 18 listopada dodatnia anomalia spadnie już do poziomu około 1,5 st. C., czyli w tydzień o 1 st. C.

Prognozowane ochłodzenie w Polsce. Przewidywany zasięg ujemnych temperatur, 13 listopada 2023

Ochłodzenie nadciągnie do Polski, prognoza przymrozków i mrozu 13 listopada 2023

Przechodzące niże ze strefami frontowymi w rejonie Polski, przesuwając się na wschód będą po swojej zachodniej stronie z północy zaciągać chłodne masy powietrza, które wtargną po ich przejściu w rejon szczególnie środkowej, wschodniej, a nawet częściowo południowej Europy, zwłaszcza nad Bałkany. Między strefami opadów w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń wystąpią dogodne warunki do częstszych ujemnych temperatur.

Prognozowany zasięg ujemnych temperatur w Polsce nocą na 14 listopada 2023

Ochłodzenie wtargnie do Polski, prognozowane przymrozki 14 listopada 2023

Oczywiście podane terminy, jak również skala temperatur i zasięgu przymrozków oraz mrozu w Polsce są jeszcze nieprecyzyjne, bo będą zależne od kilku czynników. Prognozy jedynie sygnalizują trend ochłodzenia, a to gdzie faktycznie danego dnia i nocy wystąpią wartości ujemne określimy w prognozach bieżących. Rozrzut możliwych przymrozków nad krajem jest obecnie znaczny, jednak wszystkie najważniejsze modele pogodowe wskazują na nadchodzące ochłodzenie.

Prognozowany mróz w Polsce około 16 listopada 2023

Silne ochłodzenie w Polsce, poczujemy przedzimie, prognoza temperatury 16 listopada 2023

Główne silne ochłodzenie w Polsce jest aktualnie wskazywane na początek drugiej połowy miesiąca szczególnie między około 18-20 listopada, gdy kolejny ośrodek niżowy skieruje w głąb kraju strumień chłodnego powietrza arktycznego. Potwierdzenie nadchodzącego ochłodzenia przedstawiają także wyliczenia modelu ECMWF, który w Europie dość często przewiduje poprawny trend. Widać wyraźnie, że w drugiej połowie listopada wzrośnie prawdopodobieństwo i częstotliwość nocnych ujemnych temperatur.

Prognozowane minimalne temperatury w Polsce do 19 listopada według modelu ECMWF

Przymrozki i mróz w prognozach, będzie przedzimie, prognoza temperatur w Polsce do 19 listopada 2023

Odczucie termiczne danej pory roku, czy dnia nie określamy jednak wyłącznie na podstawie temperatury minimalnej, czy maksymalnej. Dobrym odzwierciedleniem są średnie dobowe wartości. Najnowsze prognozy potwierdzają, że do około połowy listopada czeka nas przeważnie kontynuacja termicznej jesieni z wyjątkami, ale w coraz chłodniejszym wydaniu. W przypadku średniej temperatury na poziomie 0-5 st. C. mówimy jednak o termicznym przedzimiu i takie dni okresami zaczną się pojawiać w dalszej części listopada.

Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 19 listopada 2023

Przedzimie wkroczy do Polski, prognoza średniej temperatury do 19 listopada 2023

W kolejnych dniach w prognozie średniej dobowej temperatury widnieją nawet wartości ujemne, wtedy mówimy już o wystąpieniu termicznej zimy w jeszcze łagodnym wydaniu. Przypuszczam, że aż takiego ochłodzenia to jeszcze nie będzie lub wystąpi mocno ograniczone pod względem zasięgu, jednak pojawienie przedzimia jest już bardzo realne. Skale rzeczywistego ochłodzenia będziemy określać w prognozach bieżących, ale trend prognozy jest poprawny.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!