| |
Zagrożenie!
Policzyliśmy ile litrów wody spadło w czasie sobotniej 11.08 burzy na terenie Rzeszowa. Wynik zaskakuje!

Policzyliśmy ile litrów wody spadło w czasie sobotniej 11.08 burzy na terenie Rzeszowa. Wynik zaskakuje!

W ciągu roku możemy obserwować rozwój różnego rodzaju chmur, ale dwa z nich należy wyróżnić, gdyż przynoszą największe opady. To potężne Cumulonimbusy (najbardziej rozbudowane w sezonie wiosenno-letnim) i Nimbostratusy.

Przeciętna chmura kłębiasta ma objętość kilku kilometrów sześciennych. Zauważmy jednak, że w istocie mówimy o objętości kropel wody znajdujących się pomiędzy parą wodną, gdyż to co widzimy w postaci chmur, to woda w różnych stanach skupienia (ciecz, para i lód). Pamiętajmy, że chmury niskie mają dużą zawartość kropelek wody, natomiast chmury wysokie zbudowane są w ponad 90% z kryształków lodu.

Jak obliczyć masę chmury?

Aby obliczyć masę chmury stosuje się pojęcie wodności zawierającej się w granicach, od 1 do 10 g/m3. Mówi ona ile wody, w postaci innej niż gazowa znajduje się w metrze sześciennym chmury. Najbardziej deszczowe posiadają co najmniej 4 gramy wody/lodu w metrze sześciennym. Jeśli np. chmura ma objętość kilometra sześciennego, a w każdym metrze jest gram wody to waży ona 1000 ton. W ten sposób łatwo obliczyć, że duża chmura burzowa mająca 20-35 km średnicy przyniesie opad kilku tysięcy ton wody wygenerowanych na całym obszarze jej aktywności. Z kolei Cumulonimbus o podstawie 1 hektara i wysokości 10 km będzie zawierać ok. 500 ton wody.

Ile wody spadło na terenie miasta Rzeszowa?

Dziś 11.08 o godz. 05:00 mieszkańców stolicy Podkarpacia zbudziła burza nadciągająca z południa. Przyniosła ona liczne wyładowania i dość równomiernie przemieszczające się ulewne opady deszczu. Wyładowania i okresami dość intensywne opady występowały z przerwami do około godz. 12:35. W tym czasie na 3 stacjach pomiarowych zanotowaliśmy sumy opadów: północny-zachód miasta 29.2 mm, południe 21.3 mm, Rzeszów-Jasionka 12.2 mm.

Strefa opadów nad Rzeszowem o godz. 12:10, 11 sierpnia br. Dane: radar IMGW

Opady radar Rzeszów

Średnia wyniosła więc 20.9 mm (litrów wody) na m2 ziemi. Po uzyskaniu średniej opadu możemy ją przemnożyć przez obszar miasta wynoszący 120.4 km2, czyli 120 mln 400 tys. m2. W ten sposób uzyskaliśmy liczbę 2 mld 516 mln 360 tys. litrów wody! Tyle spadło podczas sobotniej burzy na terenie miasta. Jest to oczywiście wynik orientacyjny (przydałyby się dane z większej liczby deszczomierzy), ale w zupełności oddający potencjał letnich burz.


Komentarze
Zycho

O w mordę, a kto przeliczy to na butelki 1.5 litrowe?

11 sierpień 2018 - 16:50
Odpowiedz
daniel

a ile mogło spaść wody na przedgórzu sudeckim w czwartkowe popołudnie według stacji z walimia w około 2 godziny prawie 90 litrów napadało

12 sierpień 2018 - 10:48
Odpowiedz