Oberwanie chmury zmieniło się w powódź. W trzy godziny spadło 60 litrów wody. Żywioł zalał drogi, posesje i samochody
Do Europy wróciły zapowiadane gwałtowne burze związane z przemieszczającymi się strefami frontowymi. Minionej doby silne zjawiska z gradobiciami, ulewami i niszczącymi porywami wiatru wystąpiły szczególnie na zachodzie kontynentu i obecnie nadal się rozwijają. Przykładem jest oberwanie chmury w Belgii w rejonie miasta La Louviere, gdzie w 3 godziny spadło 60 litrów wody na m2 ziemi. Nawalne opady deszczu zmieniły się w powódź błyskawiczną. Ulewa zalała drogi, posesje i samochody.
Oberwanie chmury zmieniło się w powódź w Belgii w rejonie miasta La Louviere, 25 sierpnia 2023. Foto: FB Eric Perilleux
Ulewa w centrum Belgii w rejonie miasta La Louviere w prowincji Hainaut na wschód od Monstym pojawiła się o poranku. Z różnym natężeniem trwała 3 godziny. W tym czasie spadło nawet 62 mm wody. Pomiar pochodzi z jednej z okolicznych stacji meteorologicznych, ale jak to często bywa stacja nie była w centrum ulewy, a to oznacza, że lokalnie suma opadów burzowych mogła być większa.
Silne burze z gradobiciami i ulewami zanotowane w zachodniej Europie minionej doby do godziny 12:10, 25 sierpnia 2023
Nad zachodnią Europą znajduje się aktualnie główny obszar chwiejnego powietrza w którym występują doskonałe warunki do inicjacji silnych burz, w tym superkomórkowych. Obszar ten w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przesunie się nad środkową Europę, w tym do Polski. Również w naszym kraju miejscami wystąpią gwałtowne burze z nawałnicami.
Skutki powodzi błyskawicznej w Belgii w rejonie miasta La Louviere, 25 sierpnia 2023
Mieszkańcy w mediach społecznościowych w komentarzach podchodzą z dystansem do zaistniałej sytuacji. Żartują i wspominają o możliwości przemieszczania się kajakiem po drogach, ale również narzekają na zatkane kanalizacje deszczowe, które po ulewie musiały zostać odblokowane i udrożnione przez służby. Niektóre drogi zostały dosłownie zablokowane przez nawalny deszcz. Przykładem jest obwodnica miasta. Ruch w jednym kierunku był nieprzejezdny z powodu zalegania wody.
Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Belgii. Zalana obwodnica w rejonie miasta La Louviere w prowincji Hainaut, 25 sierpnia 2023
Aktualnie miejscami silne burze nadal występują w Belgii, ponadto lokalnie w Holandii i stopniowo przesuwają się nad Niemcy. Gwałotowne zjawiska burzowe są także notowane w rejonie południowo wschodniej Francji. Najbliższej doby główne ryzyko silnych burz z ulewami, gradobiciami, niszczącym wiatrem i licznymi wyładowaniami obejmuje szczególnie obszar, od wschodniej Francji przez znaczny obszar Niemiec, północne i południowe Włochy, Kraje Alpejskie po Czechy z pograniczem Słowacji.
Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 26 sierpnia 2023
Miejscami dość silne burze wystąpią również w Polsce, zwłaszcza na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju. Zalecamy bieżące śledzenie wskazań radaru opadów oraz najnowszych danych z detektorów burzowych, zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem oraz w nocy.
DobraPogoda24.pl