
Oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 240 litrów wody. Powodzie błyskawiczne nie odpuszczą
Mimo, że Polska dostaje się pod wpływ kolejnego stabilnego wyżu blokującego opady, to właśnie z jego powodu będziemy mieć ulewy w innych regionach Europy z uwagi na blokadę cyklonalną w centrum kontynentu. W rejonie oberwania chmury na zachodzie i południowym zachodzie, spadnie nawet 240 litrów wody na m2 ziemi. Powodzie błyskawiczne zaleją domy oraz drogi i dalej nie odpuszczą w październiku w Europie.
Prognozowany zasięg ulewy konwekcyjnej w Europie, 25 października 2024
We wrześniu ulewy doprowadziły do powodzi błyskawicznych w Polsce, a w październiku nagłe oberwania chmury dotykają szczególnie regiony zachodnie, południowo zachodnie i częściowo południowe Europy. Wszystko przez stacjonujący dość często wyż w rejonie naszego kraju i wschodniej Europy. O ile w naszym regionie zapewnia stabilną aurę ze znikomą sumą opadów, o tyle na zachód i południowy zachód od jego centrum, podchodzące cyklony atlantyckie po wkroczeniu nad ląd nie mogą przejść w głąb kontynentu i muszą się wypełnić, po prostu wypadać. W tym tygodniu będziemy mieć kolejną taką sytuację miejscami w Europie.
Prognozowany zasięg ulewy w Europie, 26 października 2024
W najbliższych dniach do końca października, najwięcej deszczu spadnie między północnymi i północno zachodnimi regionami Włoch przez miejscami południowo wschodnią Francję, wschodnią i północno wschodnią Hiszpanię oraz miejscami inne regiony tego kraju po częściowo Portugalię. Na tym obszarze będą regiony, gdzie spadnie nawet 50-240 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowane sumy ulewy w Europie poza rejonem oddziaływania wyżu według modelu GFS, do 31 października 2024
Sprawdziliśmy i porównaliśmy wyliczenia opadów dwóch najważniejszych prognoz i obie wskazują na ryzyko znacznych opadów we wskazanych regionach, jedyne odstępstwo dotyczy Portugalii, gdzie obecnie model GFS nie wskazuje aż takich opadów, jak model ECMWF. Generalnie blokada cyklonalna znad środkowej i wschodniej Europy, spowoduje brak możliwości przesunięcia opadów w głąb kontynentu, dlatego warto w najbliższych dniach śledzić zasięg wypełniających się niżów z opadami w regionach południowo zachodnich Europy. Miejscami opadom mogą towarzyszyć burze i właśnie w ich rejonie przy oberwaniu chmury akumulacja opadów będzie największa. Główne ulewy spadną w zaledwie 1-3 godziny. W takich warunkach nie uda się uniknąć zalań, a także miejscami kolejnych powodzi błyskawicznych, które w ostatnich dniach są dotkliwe szczególnie w niektórych regionach Włoch, Francji i Hiszpanii.
Sprawdź: Silne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 50 cm śniegu. Zima na północy przyniesie zawieje i zamiecie
Prognozowany zasięg i suma ulewy w Europie według modelu ECMWF, do 31 października 2024
Z kolei w Polsce prawdopodobnie do końca października niewiele się zmieni pod względem opadów. Bliska obecność pola wyżowego sprawi, że sumy opadów nadal będą niewielkie. Deszcz, który się pojawi, wystąpi tylko miejscami i przelotnie. Na ogół będą przeważać dni bez opadów. Większe zmiany przyniesie dopiero trwalsze przełamanie blokady wyżowej.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nadciągnie zima ze śniegiem? Początek listopada z ochłodzeniem
Źródło: DobraPogoda24.pl