| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury zalało drogi. Powódź zaskoczyła kierowców. Dziesiątki ludzi i samochodów w wodzie

Oberwanie chmury zalało drogi. Powódź zaskoczyła kierowców. Dziesiątki ludzi i samochodów w wodzie

Zmiany klimatyczne jednoznacznie wskazują na rosnącą częstotliwość ulewnych opadów deszczu niesionych często przez burze. Ich zasięg nie jest duży, ale natężenie opadów jest potężne i często dochodzi do zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej szczególnie w zabudowanych miastach. Najnowsze przykłady z ostatniej doby pochodzą z Rumunii, Serbii, Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowiny. Nagłe oberwanie chmury zalało drogi i samochody szczególnie w rejonie miejscowości Valjevo, Loznica, Jezdina, Saragossa i Sarajewo.

Potężna ulewa powoduje powódź w Hiszpanii. Zalane drogi w Saragossie, 6 lipca 2023. Foto: TT Raul Abusada Perez

Oberwanie chmury, ulewy i powodzie w Serbii i Hiszpanii, zalene drogi w Saragossie, lipiec 2023

Tegoroczny sezon burz w Europie od kilku miesięcy niemal każdego dnia przynosi w różnych regionach skutki ogromnych ulew i gradobić. To co kiedyś było rzadkie i wyjątkowe, obecnie staje się codziennością, a przyszłość nie zapowiada się lepiej, zwłaszcza, że w rozbudowie miast na ogół nie widać zmian w kierunku dostosowania infrastruktury do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które będą się nasilać. Jednym z przykładów jest zdecydowany wzrost incydentów z ulewnymi opadami deszczu powodującymi powodzie błyskawiczne.

Silne burze niosące miejscami ulewy i gradobiciami, w tym lokalne powodzie notowane ostatniej doby do godziny 15:20, 7 lipca 2023

Powodzie w Hiszpanii i Serbii, zalane drogi i samochody, nagłe burze lipiec 2023

Dobrym przykładem powodzi z ostatniej doby jest hiszpańska Saragossa. Liczne nagrania, zdjęcia i relację robią ogromne wrażenie. Dziesiątki kierowców zostało zaskoczonych przez nagłą ulewę i burzę, która drogi zamieniła w rwące rzeki. Woda zalała również wiele posesji.

Skutki potężnej ulewy, burzy i oberwania chmury w Saragossie, 6 lipca 2023

Nagła ulewa niektórych kierowców zaskoczyła do tego stopnia, że zostali dosłownie uwięzi w swoich pojazdach i na dachach czekali na pomoc niesioną przez dzielnych strażaków. Przykładem jest akcja ratunkowa dla kobiety w Saragossie w rejonie Parku Weneckiego.

Powódź błyskawiczna w Hiszpanii w Saragossie, 6 lipca 2023. Akcja ratunkowa strażaków

W stolicy Aragonii ulewne deszcze i grad pozostawiły po sobie olbrzymie szkody. Najwięcej zarejestrowano w tak zwanym Barranco de la Muerte, gdzie strażacy musieli ratować kilkanaście osób uwięzionych na dachu samochodów lub trzymających się drzew, gdy woda na drodze głęboka na dwa metry zagrażała ich życiu. Według danych Agencji Meteorologicznej, w Saragossie spadło ponad 54 litry wody na m2 ziemi w nieco ponad 20 minut, lokalnie znacznie więcej, gdyż stacja pomiarowa nie była w samym centrum ulewy.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 15 lipca 2023

Powódź w Hiszpanii, zalane drogi i samochody Saragossa, lipiec 2023

Wyjątkowe wrażenie robi nagranie jednej z głównych arterii, gdy droga zamieniła się w rwące rzekę unoszącą i porywającą samochody. W tym stuleciu pogoda w sezonie burzowym w Europie wygląda tak coraz częściej.

Potężna powódź w Hiszpanii zamieniła drogi w Saragossie w rwące rzeki, 6 lipca 2023

Przykładów powodzi błyskawicznych w Europie z ostatniej doby jest znacznie więcej. Sporo takich zjawisk zanotowano także w Serbii i kilku krajach ościennych na Bałkanach, w tym w rejonie miejscowości Valjevo, Vapa, Loznica.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!