| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury zalało drogi i posesje. Spadło ponad 50 litrów wody w godzinę. Powódź w kilku regionach

Oberwanie chmury zalało drogi i posesje. Spadło ponad 50 litrów wody w godzinę. Powódź w kilku regionach

Za nami kolejna doba z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi w Europie, w tym w Polsce, bo na północy kraju mieliśmy do czynienia z gradobiciami, silnym wiatrem i ulewami. Z kolei na południu Europy we Włoszech doszło do kolejnego oberwania chmury, które spowodowało powodzie błyskawiczne. W ciągu godziny spadło ponad 50 litrów wody na m2 ziemi i doszło do zalania dróg i posesji. Lokalnie wylały rzeki i potoki. Ulewy zanotowano w rejonie miejscowości Badia, Renon, Sulden, Martell, Gadertal, Lusen, Pflersch i Brixen.

Skutki oberwania chmury we Włoszech w Sulden w prowincji Bolzano, 15 sierpnia 2023. Foto: FB Landesfeuerwehrverband Sudtirol

Oberwanie chmury, ulewy i powodzie we Włoszech, sierpień 2023, wylały rzeki, zalane drogi i posesje

Gwałtowne i silne burze z ulewami są szczególnie niebezpieczne w rejonach podgórskich, gdzie dochodzi szybko do wzrostu poziomu wody w rzekach gwałtownie spływającej w doliny. Siła takiego żywiołu jest ogromna. Woda w dolinach niszczy dosłownie wszystko, od dróg i mostów po domy. Minionej doby w północnych Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga mieliśmy właśnie potężne burze i ulewy, które spowodowały błyskawiczne powodzie.

Silne burze zanotowane w Europie minionej doby do godziny 12:40, 16 sierpnia 2023

Gwałtowne powodzie i burze we Włoszech sierpień 2023, wylały rzeki i zalały drogi

Minionej doby silne burze pojawiły się w wielu regionach Europy, przy czym lokalne powodzie wystąpiły głównie na północny Włoch oraz miejscami w Austrii, w tym szczególnie w rejonie miejscowości Unterach i Altmunster.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w północnych Włoszech w prowincji Bolzano, 15 sierpnia 2023

Spływająca z gór woda szybko spiętrzyła się w okolicznych rzekach i potokach, które zaczęły wylewać na pobliskie drogi i posesje. Fala powodziowa zburzyła lub uszkodziła kilka mostów, które w większości na tym obszarze mają konstrukcje drewniane, ale nawet ze stali mogłyby nie przetrwać uderzenia żywiołu, gdyż często ulewom towarzyszą osunięcia ziemi, które wraz z nurtem wody, kamieni i głazów schodzą w dół rzek.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w rejonie Lusen, 15 sierpnia 2023. Fala powodziowa zalewa drogę, niszczy most i przelewa się nad nim

Wraz z powrotem upału do środkowej, zachodniej i południowej Europy rośnie ponownie ryzyko silnych burz w kolejnych dniach sierpnia. Najbliższej doby największe prawdopodobieństwo dość silnych zjawisk burzowych z gradem, ulewnym deszczem i silnych wiatrem obejmuje miejscami szczególnie południowo zachodnie regiony Polski, a ponadto obszar od środkowych i południowo zachodnich Niemiec przez wschodnią, środkową i południową Francję po północno wschodnią Hiszpanię i północno zachodnie Włochy.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 17 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy na 17 sierpnia 2023

Lokalne burze wystąpią także w innych regionach Europy, ale ich natężenie i zorganizowanie będzie znacznie mniejsze. Prognozy śledzimy i będziemy na bieżąco informować w przypadku możliwości silnych burz szczególnie w Polsce w najbliższych dniach. Zalecamy sprawdzanie codziennie aktualizowanej zakładki prognoza burz. Mapa wskazuje prawdopodobieństwo, zasięg i siłę możliwych burz w ciągu każdej doby.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!