| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury zalało drogę. W godzinę spadło ponad 30 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaskoczyła na południu

Oberwanie chmury zalało drogę. W godzinę spadło ponad 30 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaskoczyła na południu

Nad południowo wschodnią Polską w obszarze chwiejnego powietrza rozwinęły się dość silne burze, które miejscami, zwłaszcza między Małopolską, Ziemią Świętokrzyską, Lubelszczyzną i Podkarpaciem przynoszą ulewne opady deszczu i gradu. Lokalnie natężenie opadów przekroczyło 30 litrów wody na m2 ziemi w ciągu godziny i doszło do zalania dróg i posesji. W centrum miejscowości Skopów doszło do powodzi błyskawicznej. Została zalana droga w rejonie pobliskiego kościoła.

Oberwanie chmury przyniosło powódź błyskawiczną na Podkarpaciu w miejscowości Skopów, 3 września 2023. Foto: ilustracyjne

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Polsce na Podkarpaciu we wrześniu 2023. Zalana miejscowość Skopów

Lokalne burze rozwinęły się także na Mazowszu, Podlasiu i wcześniej na Śląsku, ale ich natężenie jest znacznie słabsze. Dość silne burze występują miejscami w południowo wschodnich województwach ze szczególnym wskazaniem na Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską i Małopolskę, gdzie spadł grad i ulewny deszcz.

Zanotowane burze w Polsce niosące miejscami niewielki grad i intensywny deszcz do godziny 13:55, 3 września 2023

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Polsce, zalana droga w miejscowości Skopów wrzesień 2023

Z pomiarów bezpośrednich wykonanych na stacjach IMGW wynika, że do tej pory najwięcej deszczu spadło na Podkarpaciu. W miejscowości Wielkie Oczy zanotowano 33,4 mm, a w Dynowie 30,6 mm. Lokalnie suma opadów może być większa, w tym przykładowej miejscowości Skopów na co wskazują dane telemetryczne systemu radarowego. Sumy opadów są więc większe od prognoz, które wskazywały do około 5-20 mm wody.

Skutki powodzi błyskawicznej na Podkarpaciu w powiecie przemyskim w miejscowości Skopów, 3 września 2023

Pomiary wiązek radarowych wskazują, że w rejonie miejscowości Skopów mogło spaść do około 35 litrów wody na m2 ziemi w około godzinę. Ukształtowanie terenu w tym miejscu wraz z występowaniem niewielkiego potoku sprzyjało wystąpieniu zalań i powodzi błyskawicznej. Lokalnie droga została zalana na wysokości pobliskiego kościoła.

Suma opadów zanotowana w Polsce do godziny 14:00, 3 września 2023. Dane: RainGRS IMGW

Ulewa i oberwanie chmury, powódź błyskawiczna w Polsce na Podkarpaciu w miejscowości Skopów wrzesień 2023

Komórki burzowe w formie pojedynczych rozproszonych burz, miejscami bardziej zorganizowanych formacji wielokomórkowych, w tym niewykluczonej także mini superkomórki utrzymują się obecnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju, od Podlasia przez Lubelszczyznę, lokalnie Mazowsze po Ziemie Świętokrzyską, Małopolskę, Podkarpacie i punktowo Śląsk. Wieczorem opady i burze wygasną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!