| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury w pół godziny zalało drogi i domy. Powódź zaskoczyła kierowców. Wylała rzeka

Oberwanie chmury w pół godziny zalało drogi i domy. Powódź zaskoczyła kierowców. Wylała rzeka

W przeglądzie prognoz dla Europy zapowiadaliśmy kilka dni temu ponowny wzrost ryzyka powodzi błyskawicznej szczególnie na Bałkanach, gdzie w wyniku przejścia cyklonu z ulewami i burzami miało dojść miejscami do oberwania chmury. Minionej doby prognoza zrealizowała się wyjątkowo dobrze w Albanii, gdzie burze w zaledwie pół godziny zalały wiele dróg i domów. Wylała również rzeka Zme. Powódź dotknęła rejon miejscowości Wlora, Tarazh, Rreshen oraz Sukth. Suma opadów przekroczyła 60-80 litrów wody na m2 ziemi.

Powódź błyskawiczna na południu Europy w Albanii, listopad 2023. Foto: ilustracyjne

Oberwanie chmury i powódź w Albanii listopad 2023, wodala zalała drogi i domy

Na południu Europy w rejonie Bałkanów ponownie wzrosło ryzyko ulewnych opadów deszczu i burz z powodu dotarcia ośrodków niżowych, które w polu ustępującego wyżu musiały się wypełnić. Ponadto mimo już zaawansowanej jesieni, to w dalszym ciągu występują warunki atmosferyczne z dużą zawartością pary wodnej i chwiejności termodynamicznej sprzyjającej występowaniu silnych burz. W ciągu minionej doby w rejonie oddziaływania cyklonu z opadami zarejestrowano między południowymi Włochami i Bałkanami ponad 42 tysiące wyładowań atmosferycznych.

Silne burze na południu Europy przyniosły powodzie błyskawiczne w Albanii, 8 listopada 2023

Powódź błyskawiczna z burzami w Albanii, woda zalała drogi i domy listopad 2023

Burzowe ulewy najsilniejsze okazały się w Albanii, zwłaszcza w rejonie miejscowości Durres, Wlora, Lezhe i Mirdita. Część z nich jest dobrze znana Polakom, gdyż tłumnie odwiedzamy te rejony w sezonie letnim. Oberwanie chmury w zaledwie pół godziny zalało wiele dróg. Kierowcy byli zupełnie zaskoczeni i próbowali przejechać ryzykując zalanie samochodu. Woda wdarła się miejscami również do domów, w tym zalała liczne piwnice. Oficjalne dane mówią o sumach opadów przekraczających 60 litrów wody na m2 ziemi w 30 minut, ale możemy przypuszczać, że spadło znacznie więcej, gdyż stacje meteorologiczne nie zawsze znajdują się w rdzeniu centrum ulewy. Sumy opadów przekraczające w tym przypadku 80 mm są jak najbardziej realne.

Skutki powodzi błyskawicznej w Albanii w mieście Wlora położonym na wybrzeżu Adriatyku, 8 listopada 2023

Z powodu ulewy doszło również do problemów z elektrycznością, gdyż woda zalała miejscami kluczową infrastrukturę. Uaktywniło się także osuwisko skalne na drodze między miejscowością Skuraj i Burrel. Ulewne deszcze w Tiranie w ciągu zaledwie kilkunastu minut zalały drogi i zablokowały wzmożony ruch.

Prognozowane ulewne opady deszczu w rejonie Albanii i innych zachodnich dzielnic Bałkanów, 10 listopada 2023

Ulewy i powódź w Albanii, listopad 2023

Na tym nie koniec, bo w kolejnych dniach również są prognozowane kolejne ośrodki niżowe miejscami niosące duże opady deszczu rozsiane po Bałkanach. Spodziewane jest również przejściowe ochłodzenie z możliwością wystąpienia śnieżyc szczególnie w drugiej połowie listopada. Śnieg jest prognozowany miejscami na obszarze, od Bośni i Hercegowiny przez Serbię, Rumunię po Bułgarię z możliwością jeszcze znacznej korekty zasięgu.

Prognozowane sumy opadów w południowo wschodniej Europie, w tym w rejonie Albanii do 12 listopada 2023

Powódź w Albanii, oberwanie chmury z burzami zalało drogi i domy listopad 2023

Warunki pogodowe w Europie nie są więc stabilne i wymagają ciągłej analizy synoptycznej. W kolejnych dniach listopada czeka nas jeszcze sporo dość gwałtownych zjawisk atmosferycznych, których część odczujemy również w Polsce.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!