| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury w godzinę zalało tunel drogowy. Spadło ponad 60 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców

Oberwanie chmury w godzinę zalało tunel drogowy. Spadło ponad 60 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców

Warunki pogodowe w Europie związane z burzami, mimo już sezonu jesiennego nadal nie przestają zaskakiwać. Minionej doby do nietypowego zdarzenia doszło we Włoszech, gdzie w wyniku oberwania chmury zalana została droga w tunelu. W nieco ponad godzinę ulewa przyniosła ponad 60 litrów wody w miejscowości Civitanova Marche, w prowincji Macerata. Żywioł zaskoczył kierowców, którzy zastali nieprzejezdny odcinek drogi. Jeden z nich podjął próbę przejechania, ale bez powodzenia.

Skutki oberwania chmury i potężnej ulewy we Włoszech w miejscowości Civitanova Marche, 15 października 2023. Foto: FB Filip Po - Meteo Macerata

Oberwanie chmury zalało tunel drogowy we Włoszech październik 2023, ulewa zalała rejon miejscowości Civitanova Marche, w prowincji Macerata

Do zdarzenia doszło wieczorem, gdy nad miastem jesienna burza przyniosła potężną ulewę. Na stacjach meteorologicznych w ponad godzinę zmierzono 30-60 litrów wody na m2 ziemi. To już wystarczy do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej szczególnie w rejonach zurbanizowanych z betonowym podłożem, gdzie szybko dochodzi do akumulacji opadów. W tym przypadku dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zalaniu drogi było obniżenie terenu.

Burze zanotowane minionej doby w południowo zachodniej Europie do godziny 16:55, 16 października 2023

Ulewy i oberwanie chmury we Włoszech, woda zalała tunel drogowy w Civitanova Marche, październik 2023

Na jednym z nagrań widzimy nietypową sytuację, gdy na zalany tunel trafiają kierowcy. Niemal wszyscy zatrzymują się, gdyż nie ma możliwości przejechania. Innego zdania był kierowca jednośladu, który podjął komiczną próbę sforsowania wodnej przeszkody. Nie mogło to się udać.

Skutki oberwania chmury we Włoszech. Zalany tunel drogowy w miejscowości Civitanova Marche, w prowincji Macerata, 15 października 2023

Najbliższej doby we Włoszech większe opady deszczu, lokalnie w rejonie burz są spodziewane na południu kraju. Następne dni większe opady przyniosą miejscami na północy kraju, zwłaszcza w rejonie Alp, gdzie może także w niektórych regionach spaść śnieg.

Prognozowane sumy opadów w rejonie Włoch do 20 października 2023

Zalany tunel drogowy we Włoszech, oberwanie chmury i burze z ulewami październik 2023

Mimo już wkraczania w okres zaawansowanej jesieni, to w Europie nadal są miejscami prognozowane burze, aczkolwiek ich intensywność jest mocno ograniczona. Najbliższej doby lokalne komórki burzowe rozwiną się szczególnie w basenie Morza Śródziemnego w rejonie Włoch, a także w pobliżu portugalskiego wybrzeża.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 17 października 2023

Prognoza burz dla Europy 17 października 2023

Z kolei w Polsce miejscami wystąpią nocne przymrozki, a ryzyko burz na ogół znajdzie się poza krajem. Bardziej dynamiczna pogoda z ulewami i śnieżycą czeka nas pod koniec tygodnia.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!