| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury w godzinę zalało miasto. Spadło 85 litrów wody. Dziesiątki samochodów w wodzie na drogach

Oberwanie chmury w godzinę zalało miasto. Spadło 85 litrów wody. Dziesiątki samochodów w wodzie na drogach

Silne i gwałtowne burze nadal nie przestają przynosić licznych niszczących ulew, wichur i gradobić w Europie. Za nami kolejna doba z nagłym załamaniem pogody przynoszącym w zaledwie godzinę powódź błyskawiczną. Z oberwania chmury spadło 85 litrów wody na m2 ziemi. Wiele dróg i samochodów zostało zalanych przez żywioł, który zaskoczył kierowców. Najnowszym przykładem jest Rumunia w mieście Kluż-Napoka. Najbliższej doby będą kolejne silne komórki burzowe.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Rumunii w Kluż-Napoka, 15 września 2023. Foto: FB Alex Dragoi

Ulewa w godzinę zalała miasto w Rumunii wrzesień 2023, powódź błyskawiczna w Kluż-Napoka

Nagłe oberwanie chmury niesione przez burze w tym rumuńskim mieście wywołało chaos. Na drogach zaczęły się tworzyć jeziora, a nawet rzeki z silnym nurtem wody. Samochody na światłach awaryjnych zatrzymywały się z powodu braku widoczności, a następnie w niżej położonych miejscach zostały zalane. Część kierowców utknęła także z powodu wjechania w zalany odcinek drogi, gdzie doszło do unieruchomienia pojazdów. W chwili uderzenia żywiołu wysłano mieszkańcom alerty pogodowe na urządzenia mobilne.

Silne burze niosące miejscami ulewy zanotowane minionej doby w południowo wschodniej Europie w rejonie Rumunii do godziny 14:05, 16 września 2023

Silne burze i powódź w Rumunii wrzesień 2023, oberwanie chmury w Kluż-Napoka

Ulewa w Kluż-Napoka była bardzo silna. Woda zalała nie tylko drogi z samochodami, ale także wiele posesji. Miejscami poziom wody na drogach sięgał do lusterek zatopionych pojazdów.

Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii w Kluż-Napoka, 15 września 2023

W wyniku potężnego oberwania chmury z sumą opadów aż 85 lirów wody na m2 ziemi, z czego aż 81 mm spadło w zaledwie godzinę zalaniu uległo wiele piwnic, klatek schodowych, garaży, ulic, podwórek i co najmniej kilka domów. Do walki z żywiołem skierowano dwanaście przenośnych wysokowydajnych pomp.

Ulewa przyniosła w godzinę powódź w Rumunii w mieście Kluż-Napoka, 15 września 2023

Najbliższej doby dość silne burze z ulewnym deszczem, lokalnie z gradem i silnym wiatrem w Europie będą możliwe szczególnie miejscami na obszarze Rumunii i Bułgarii, a także na zachodzie i południowym zachodzie kontynentu, od Hiszpanii i Portugalii przez Włochy, Francję po zachodnie Niemcy.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 17 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 17 września 2023

Z kolei w Polsce stabilną pogodę na ogół bez burz i ze wzrostem temperatury zapewni nam w tym czasie wyż z centrum nad wschodnią Europą. Przelotne zjawiska konwekcyjne zaczną wracać w kolejnych dniach o czym więcej na bieżąco będziemy informować w naszych najnowszych prognozach burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!