| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury w dwie godziny zalało drogi i domy. Spadło ponad 300 litrów wody. Powodzie dotkną kolejne regiony

Oberwanie chmury w dwie godziny zalało drogi i domy. Spadło ponad 300 litrów wody. Powodzie dotkną kolejne regiony

Do Europy wróciły gwałtowne zjawiska burzowe niosące ulewy, które w zaledwie kilka godzin powodują powodzie błyskawiczne. Zasięg ryzyka powodzi rozszerzy się w najbliższych dniach o kolejne regiony. Minionej doby wyjątkowo potężna ulewa dotknęła Włochy szczególnie w rejonie miasta Genua, gdzie w 8 godzin z oberwania chmury spadło ponad 300 mm wody. W tym rejonie powstał bardzo wydajny w opady niż Erwin. Zalania dotknęły też rejon miejscowości Malcesine, Laces, Rapallo, Blevio i Ora.

Potężne ulewy we Włoszech. Skutki oberwania chmury w rejonie Blevio w prowincji Como, 28 sierpnia 2023. Foto: FB Martina Giammillari - Meteo News

Oberwanie chmury, ulewa i powódź we Włoszech, zalane miasto Genua sierpień 2023

Prognozy opadów burzowych na najbliższe dni dla szczególnie rejonów Europy między północnymi Włochami przez Słowenię, Kraje Alpejskie po częściowo Bałkany są niepokojące, gdyż znacznie wzrośnie ryzyko zalań i powodzi błyskawicznych. Miejscami w ciągu kilku godzin może spaść nawet ponad 100-200 litrów wody. Takie sumy opadów niestety będą ponownie powodować zalania domów i dróg, ponadto dojdzie do kolejnych niebezpiecznych osuwisk ziemi.

Silne burze niosące ulewy w Europie zanotowane minionej doby do godziny 13:05, 28 sierpnia 2023

 Ulewy i powodzie we Włoszech, oberwanie chmury zalało Genua, sierpień 2023

Trudna sytuacja minionej doby panowała szczególnie w rejonie miasta Genua, gdzie tworzą się niże genueńskie niosące ogromne opady deszczu. Dodatkowo opadom towarzyszą burze, które dodatkowo nasilają natężenie opadów. Z pomiarów okolicznych stacji meteorologicznych wynika, że w rejonie miasta będącym stolicą regionu Liguria spadło miejscami ponad 200-300 litrów wody na m2 ziemi. Na jednej ze stacji widnieje nawet suma opadów 352 mm w ciągu zaledwie 8 godzin. Najwięcej deszczu spadło jednak w dwie, trzy godziny. Taka suma opadów, to miejscami ponad połowa rocznej normy w Polsce.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie Genua, 27 sierpnia 2023

Obecnie nad północnymi Włochami nadal przechodzą silne burze i ulewy. Obszar opadów przesuwa się na północ i północny wschód. Bardzo trudna sytuacja panuje w rejonie miejscowości Blevio w prowincji Como, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej i osunięcia ziemi. Drogi zamieniły się w rwące rzeki niosące błoto i kamienie.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w rejonie miejscowości Blevio, 28 sierpnia 2023

Obszar ulewnych opadów deszczu z burzami w tej części Europy będzie się stopniowo rozszerzał o kolejne regiony wraz z przesuwaniem falującego frontu i obszaru niżowego. Znaczne sumy opadów w prognozach na poziomie miejscami ponad 50-235 mm widnieją do końca sierpnia między południowymi Niemcami przez Kraje Alpejskie, północne Włochy po zachodnie Bałkany, w tym Chorwację.

Prognozowane sumy opadów w rejonie Włoch i zachodnich Bałkanów do 31 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie we Włoszech, prognoza opadów do 31 sierpnia 2023

Niepokoją szczególnie możliwe opady w Słowenii, gdzie w ostatnich tygodniach wystąpiła ogromna powódź na przeważającym obszarze kraju. Jej skutki będą jeszcze długo odczuwalne, dlatego miejmy nadzieję, że tym razem ulewy mimo prognoz ominą ten kraj.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 29 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 29 sierpnia 2023

Burzom miejscami będą towarzyszyć także opady gradu i bardzo silne porywy wiatru, miejscami niszczące. Najbliższej doby burze w Europie będą możliwe szczególnie od środkowej i południowej Polski przez Słowację, Węgry, Słowenię po częściowo Bałkany i Włochy. Lokalne zjawiska wystąpią także w regionach ościennych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!