| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury w centrum miasta. Powódź błyskawiczna w godzinę zalała drogi. Dziesiątki samochodów w wodzie

Oberwanie chmury w centrum miasta. Powódź błyskawiczna w godzinę zalała drogi. Dziesiątki samochodów w wodzie

Przed nami w Polsce w ciągu najbliższej doby spodziewane przejście frontu chłodnego z przelotnymi opadami deszczu, tymczasem gwałtowne burze nadal nie przestają zaskakiwać w Europie. Kolejne oberwanie chmury w powodujące powódź błyskawiczną uderzyło tym razem na zachodzie Turcji. W godzinę ulewa zalała drogi i zaczęła wdzierać się na posesje. Wyjątkowo trudna sytuacja pojawiła się w miejscowości Stambuł, Lapseki i Esenyurt. Drogi szybko zmieniły się w rwące rzeki.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Turcji. Zalane drogi w Stambule, 28 września 2023. Foto: FB Meteored

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Turcji wrzesień 2023, woda zalała drogi i samochody w Stambule

Wypełniający się niż górny w południowej Europie z rejonu Grecji wpłynął minionej doby również na warunki pogodowe szczególnie w zachodniej Turcji, a więc dokładnie na obszarze wskazanym w prognozie burzowej, gdzie również spodziewane były nawalne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. Najwięcej zjawisk powodziowych zanotowano w rejonie stolicy kraju w Stambule, zwłaszcza w Basaksehir, Gaziosmanpasa, Arnavutkoy, Sultangazi i Esenyurt.

Silne burze niosące powodzie błyskawiczne w Turcji zanotowane minionej doby do godziny 12:15, 29 września 2023

Silne burze i powódź błyskawiczna w Turcji wrzesień 2023, woda zalała drogi w Stambule

Wiele dróg w czasie ulewy związanej z oberwaniem chmury powstałej w wyniku nasunięcia stacjonarnej burzy zostało bardzo szybko zalanych. Głębokość wody miejscami sięgała nawet jednego metra. Zaskoczeni mieszkańcy w centrum miasta zaczęli się chronić pod zadaszeniem przystanków, ponadto wielu kierowców musiało opuścić swoje samochody i uciekać przed rosnącym poziomem wody na drogach.

Skutki powodzi błyskawicznej w Turcji w Stambule, 28 września 2023

Część mieszkańców chwyciła za wiadra i zaczęła wylewać wodę z zalewanych miejsc pracy, ale nie miało to sensu, gdyż natężenie żywiołu było bardzo duże. Ulewie lokalnie towarzyszyły również opady gradu o średnicy co najmniej 2 cm. Skutki powodzi błyskawicznej spotęgowało wylanie okolicznych potoków, które nie pomieściły nadmiaru wody. Poważne problemy wystąpiły na drodze do lotniska w Stambule, gdzie doszło do osunięcia ziemi w wyniku ulewnego deszczu. Na zamkniętej drodze pozostawiono zalane pojazdy.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Turcji w Stambule, 28 września 2023

Część mieszkańców musiała się ewakuować z zalanych dzielnic, ponadto pojawiły się problemy i opóźnienia na lotnisku oraz na kolei. Miejscami woda potrafiła zalać dane miejsce w zaledwie kilkanaście minut. Niestety, częstotliwość powodzi błyskawicznych na całym świecie, w tym Europie ciągle rośnie, co ma ewidentny związek ze zmianami klimatycznymi.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 30 września 2023

Prognoza burz dla Europy 30 września 2023

Najbliższej doby burze z ulewnym deszczem i lokalnie gradem w Europie będą możliwe miejscami szczególnie dalej na południu i południowym wschodzie kontynentu, zwłaszcza między południowymi Włochami przez Grecję po Turcję. W tym czasie przez Polskę będzie przechodził chłodny front niosący miejscami przelotny deszcz, spadek temperatury i niewykluczoną lokalną burzę. Zalecamy sprawdzanie bieżących danych radarowych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!