Oberwanie chmury przynosi powódź. Ulewa zalała drogi, samochody i domy. Żywioł powodował zniszczenia w Polsce
Minionej doby przez Polskę przeszły nawałnice, które zakończyły krótką falę silnego upału. Miejscami rozwinęły się potężne burze z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Głównym zagrożeniem okazały się nawalne opady deszczu, które zalewamy drogi, samochody i domy. Lokalnie wystąpiła powódź błyskawiczna. Najwięcej tego typu zdarzeń było w Małopolsce, gdzie suma opadów w wielu miejscach przekroczyła 40-90 litrów wody na m2 ziemi. Żywioł uszkadzał infrastrukturę, w tym niszczył kładki i fragmenty dróg.
Skutki potężnej ulewy i powodzi błyskawicznej w Rabce-Zdroju, 17 lipca 2023. Foto: FB Małopolska Alarmowo
Największe ulewy według danych pomiarowych bezpośrednio wykonanych na stacjach meteorologicznych, a także na podstawie wiązek skanów radarów pogodowych wskazują miejscami na południu Polski, w tym szczególnie w Małopolsce sumy opadów przekraczające w ciągu minionej doby aż 40-90 litrów wody na m2 ziemi, z których lokalnie potrafiło spaść ponad 45 mm w zaledwie godzinę.
Potężne ulewy i sumy opadów zanotowane minionej doby w Polsce na obszarze Małopolski między 17-18 lipca 2023. Dane: System radarowy RainGRS IMGW
Ogromne ulewy zanotowano szczególnie między rejonem Mszany Górnej i Dolnej, a Rabką-Zdrój, w rejonie Bochni, Podhala oraz między rejonem Pszczyny i Oświęcimia.
Skutki powodzi błyskawicznej w Małopolsce w Rabce-Zdroju, 17 lipca 2023
Służby, w tym jednostki straży pożarnej miały mnóstwo pracy, jednak w czasie uderzenia żywiołu były w zasadzie bezsilne. Woda powodowała spore straty w infrastrukturze gminnej i bezpośrednio na posesjach mieszkańców. Wylewające potoki niszczyły kładki, przepusty i drogi, w tym także samochody zaparkowane w ich pobliżu. Fala powodziowa zalała także wiele studni i skaziła wodę, a tym samym mieszkańcy tych rejonów są aktualnie bez bieżącej wody pitnej ze swoich źródeł.
Skutki powodzi błyskawicznej w Małopolsce, 17 lipca 2023
Jest to już kolejna sytuacja w tym sezonie burzowym, gdy nagłe ulewy powodują liczne zalania i podtopienia w krótkim czasie. Takiego nadmiaru wody nie jest w stanie przyjąć żadna kanalizacja deszczowa, tym bardziej, że często nie jest przystosowana do czekających nas zmian klimatycznych, które już obserwujemy. Prognozy są jednoznaczne i wskazują wyraźnie na rosnącą częstotliwość nawalnych opadów deszczu pochodzenia burzowego i to nie tylko w sezonie letnim. Opady te mają stosunkowo niewielki zasięg, ale powodują szybkie wzbieranie cieków wodnych i w konsekwencji lokalne powodzie błyskawiczne.
Burze z nawałnicami zanotowane minionej doby w Polsce, do godziny 09:40, 18 lipca 2023
Przykładów skutków potężnych ulew powodujących zalania i podtopienia, w tym lokalną powódź w Małopolsce jest znacznie więcej, szczególnie między powiatem bocheńskim, brzeskim i nowotarskim. Bardzo dużo deszczu spadło w miejscowości Rdzawka. Pomiary wskazują w tym rejonie na sumę ponad 80 litrów wody na m2 ziemi. Jedna z dróg zamieniła się w rzekę. Jej pokonanie stało się wtedy bardzo trudne lub niemożliwe. Na miejscu interweniowali strażacy z OSP.
Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w miejscowości Rdzawka, 17 lipca 2023
Obecnie warunki pogodowe na Polską uległy przejściowej stabilizacji, ale w kolejnych dniach miejscami zaczną wracać przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. Zjawiska miejscami ponownie mogą być silne. Szczegółowe prognozy będziemy podawać na bieżąco, w tym zakładce prognoza burz.
DobraPogoda24.pl