| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury na południu. Burza przyniosła powódź. Ulewa zamieniła drogi w rzeki pełne samochodów

Oberwanie chmury na południu. Burza przyniosła powódź. Ulewa zamieniła drogi w rzeki pełne samochodów

Ostrzegaliśmy przed  kolejnymi powodziami w południowym pasie Europy ze względu na układ wyżowy blokujący przemieszczanie stref opadowych z burzami i nie musieliśmy długo czekać na efekty utrzymującej się sytuacji barycznej. Nowe powodzie dotknęły tym razem Rumunię. Z powodu niemal stacjonarnej burzy w kilkadziesiąt minut spadło mnóstwo deszczu i doszło do zalania miasta Resita w okręgu Caras-Severin. Drogi po ulewie zamieniły się w rzeki pełne zalanych samochodów.

Skutki potężnej burzy i stacjonarnej ulewy w rumuńskim mieście Resita, 29 maja 2023. Foto: FB Meteoplus

Powódź w Rumunii, drogi zamieniły się w rzeki pełne samochodów, skutki burzy i ulewy w Resita, maj 2023

Cały południowy pas Europy, od Hiszpanii po Bałkany jest obecnie narażony miejscami na ulewy i burze z gradobiciami. Zjawiska przynoszą wolno przemieszczające się burze, które okresami mają charakter niemal stacjonarny. W kilkanaście lub kilkadziesiąt minut potrafi spaść nawet 30-70 mm wody lub więcej na m2 ziemi. Takie sumy opadów w takim czasie nie są w stanie przejąć kanalizacje deszczowe, które często są również zanieczyszczone.

Burze zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu minionych 24 godzin z 29/30 maja 2023

Powódź w Rumunii, zalene samochody i drogi w okręgu Caras-Severin, zanotowane burze, maj 2023

Najtrudniejsza sytuacja była na drodze Mihaila Kogalniceanu w Resita, gdzie mieszkańcy byli zaskoczeni nagłym przybraniem wody i wystąpieniem powodzi błyskawicznej. W zasadzie nikt nie zdążył zareagować. Samochody, jak stały na ulicy, tak zostały zalane przez wodę, a niektóre z nich porwane na kolejne. Na szczęście nie ma informacji o rannych i ofiarach.

Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii, 29 maja 2023

Na tym jednak nie koniec, bo sytuacja baryczna nad Europą z blokadą wyżową ciągnącą się od rejonu Wysp Brytyjskich po rejon Polski utrzyma się w kolejnych dniach, a przez to na południe od tego obszaru utrzyma się ryzyko silnych burz z gradobiciami i ulewami. Przykładów takich powodzi błyskawicznych w kolejnych dniach może być znacznie więcej.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Europie do 7 czerwca 2023

Silne burze z gradem i ulewami w Europie, powódź błyskawiczna w Rumunii, prognoza opadów maj-czerwiec 2023

Niesamowite wrażenie robią nagrania z powodzi błyskawicznej. Siła żywiołu jest ogromna. Masa wody na wąskiej drodze między budynkami zalewa dosłownie wszystko i nic nie jest jej w stanie zatrzymać. Z pomiarów meteorologicznych z pobliskiej stacji wynika, że skumulowane opady sięgnęły około 70 mm wody na m2 ziemi w mieście Resita, z których aż 48 mm spadło w zaledwie 20 minut.

Uderzenie powodzi błyskawicznej w Rumunii, 29 maja 2023

Najbliższej doby z 30-31 maja zagrożenie burzami z ulewami i gradobiciami wystąpi szczególnie między południową Francją przez północne Włochy po pogranicze Rumunii, Serbii i Węgier oraz miejscami w Chorwacji. Duże ryzyko burz z gradem i ulewnym deszczem obejmie również wschodnie regiony Turcji.

Prognoza burz dla Europy na 31 maja 2023

Prognoza burz dla Europy 31 maja 2023, gdzie będą powodzie i gradobicia

Kolejnej doby z 31 maja na 1 czerwca ryzyko i prawdopodobieństwo burz nadal utrzyma się w południowym pasie Europy. Na północ tego obszaru, od Wysp Brytyjskich przez niemal całe Niemcy, Polskę po wschodnią Europę prawdopodobieństwo burz będzie wycięte przez obszar antycyklonu Wiola.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

I dlatego NIKT mi nie wmówi, że w Hiszpanii, Włoszech, Grecji czy na Bałkanach panuje susza. Owszem, zdarzają się tam Mordercze Upały..., ale przyroda z nawiązką oddaje opady. Na polskiej pustyni zaś, procesy pustynnienia tylko się nasilają. Wystarczy sobie porównać choćby (co jest kuriozalne) prognozy na najbliższe 21 dni między np. Dubajem a Kołobrzegiem O_O Podpowiedź: jedyna różnica to temperatura. Reszta to i-den-tyk: DZIEŃ W DZIEŃ SŁOŃCE I TYLKO SŁOŃCE. I to ma być kraj położony w klimacie umiarkowanym? Wolne żarty!

30 maj 2023 - 20:20
Odpowiedz