| |
Zagrożenie!
Oberwanie chmury na północy. Błyskawiczna powódź zalała drogi i parkingi. Ludzie przesiedli się z samochodów do łodzi

Oberwanie chmury na północy. Błyskawiczna powódź zalała drogi i parkingi. Ludzie przesiedli się z samochodów do łodzi

Śledzimy występowanie gwałtownej pogody nad Europą szczególnie związanej z pojawianiem się błyskawicznych powodzi. Kolejny kraj w tym tygodniu dołączył do listy zalań i podtopień. Gwałtowna powódź związana z oberwaniem chmury niosąca stacjonarną ulewę i burze pojawiła się na Łotwie w mieście Jełgawa. W krótkim czasie ulewa zalała drogi, parkingi i podtopiła miejscami domy. Ludzie z samochodów chyba w formie żartu przesiedli się do łodzi.

Gwałtowne zalania i powódź na Łotwie w Jełgawie, 19 czerwca 2023. Foto: TT Sigita Eitcena

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna na Łotwie, zalane drogi, parkingi i domy Jełgawa, czerwiec 2023

Przez Europę w czerwcu przetaczają się burze niosące w wielu krajach liczne zalania, a także powodzie i gradobicia. Minionej doby nagła powódź błyskawiczna lokalnie wystąpiła także na Łotwie w ponad 50 tysięcznym mieście. Trudna sytuacja panowała szczególnie w pobliżu Gimnazjum na ulicach Matera, Udensvada i Petera.

Silne burze zanotowane na Łotwie oraz w innych regionach Europy niosące ulewy, powodzie i gradobicia minionej doby do godziny 12:30, 20 czerwca 2023

Silne burze, stacjonarne ulewy i pówódź na Łotwie, zalane drogi i domy Jełgawa, czerwiec 2023

Miejscami wody na ulicach było tak dużo, że można było przez nią przepłynąć łodzią. Miłośnicy pływania wykorzystali ulewę i postanowili wykorzystać nietypowe warunki pogodowe do "żeglugi" po drogach Jełgawy.

Skutki powodzi błyskawicznej na Łotwie, 19 czerwca 2023

Ulewa niosąca powódź spowodowała sporo problemów w tym litewskim mieście. Kierowcy i piesi musieli omijać zalane drogi i chodniki, miejscami zalało również piwnice. Kanalizacja deszczowa oczywiście nie była w stanie przyjąć nadmiaru wody i szybko doszło do lokalnej powodzi. Sumy opadów sięgające kilkudziesięciu litrów wody na m2 ziemi na terenach zabetonowanych nie mogą inaczej się skończyć.

Skutki ulewy i powodzi na Łotwie w mieście Jełgawa, 19 czerwca 2023

Z pomiarów meteorologicznych wynika, że w Jełgawie w kilkadziesiąt minut spadło miejscami 20-30 mm wody, czyli 30-45 procent normy miesięcznej. W zasadzie żaden europejski system odprowadzania deszczówki nie jest w stanie wchłonąć i odprowadzić takiej ilości opadów w takim czasie. Burze w tym miesiącu przynoszą w Europie w zagrożonych regionach nie tylko ulewy, powodzie i lokalnie wiatr o sile wichury, ale również gradobicia.

Prognoza burz dla Europy z 21-22 czerwca do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 21-22 czerwca 2023

Bardzo poważne ryzyko opadów gradu wystąpi szczególnie, od Hiszpanii przez Francję, południowe Niemcy po miejscami Polskę i Bałkany, zwłaszcza kolejnej doby z 21-22 czerwca. Najnowsze prognozy prawdopodobieństwa burz i siły zjawisk dla naszego kraju sprawdzicie w codziennie aktualizowanej zakładce prognoza burz. Rekomendujemy każdego dnia sprawdzanie danych radarowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

👌

20 czerwiec 2023 - 17:44
Odpowiedz
Tomek

Wy w redakcji widzieliście kiedyś łódź??? 🤣 Nikt nie rozróżnia kajaku od łodzi??? Serio? I w dodatku jeden...

21 czerwiec 2023 - 17:51
Odpowiedz