
Nurkujący cyklon przyniesie wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Kilia zmieni pogodę
W najbliższych dniach w Polsce czeka nas ocieplenie, ale miejscami popada deszcz przy przejściu frontu. Większe opady wystąpią pod koniec tygodnia między sobotą i niedzielą. O wiele bardziej gwałtowną pogodę w tym tygodniu będziemy mieć na północnym zachodzie Europy w rejonie Wysp Brytyjskich i Owczych, a szczególnie w Szkocji. Spodziewamy się uderzenia wichury z wiatrem do 100-130 km/h. Będzie związana z przejściem nurkującego cyklonu Kilia.
Wichury uderzą w północno zachodnie regiony Europy. Prognozowane porywy wiatru, 21 marca 2024
Na najnowszej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec formujący się cyklon Kilia na Atlantyku w pobliżu Islandii. Ciśnienie w jego centrum przy tym kraju spadnie do około 960 hPa, a następnie zacznie nurkować na południowy wschód w kierunku Morza Północnego i południowej Skandynawii, jednocześnie stopniowo wypełniając się o czym będzie świadczyć rosnącego ciśnienie w centrum układu. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na pogodę na obszarze, od rejonu Islandii przez północny Atlantyk, w tym Wyspy Owcze po rejon Wysp Brytyjskich z Irlandią ze szczególnym wskazaniem na Szkocję.
Prognozowane położenie cyklonu Kilia niosącego wichury i opady do północno zachodniej Europy o godzinie 13:00, 20 marca 2024
Z cyklonem jest związana obszerna strefa frontowa z wycinkami frontu ciepłego, okluzji i chłodnego. Z tego powodu pojawią się również liczne opady deszczu i niewykluczone lokalne burze, a przejściowo w chłodnym sektorze powietrza także przelotne opady śniegu. Krajobrazy miejscami zdołają się zabielić, co najmniej w rejonie szkockich gór. Głównym zagrożeniem będzie jednak silny wiatr niosący wichury między Szkocją i Wyspami Owczymi po miejscami Islandię.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 21 marca 2024
Dodatkowym czynnikiem nasilającym wiatr na północy Szkocji będzie obecność prądu strumieniowego napędzającego przepływ powietrza. W czwartek silny wiatr o prędkości w porywach do około 90-130 km/h będzie możliwy szczególnie między północną Szkocją i Wyspami Owczymi, a także w głębi północnego Atlantyku po rejon islandzkiego wybrzeża.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie Wysp Brytyjskich, 22 marca 2024
Dzień później, 22 marca zasięg wichury z północnego Atlantyku przez Wyspy Owcze rozszerzy się o całą Szkocję i sięgnie miejscami także północnej i zachodniej Irlandii. Wiatr w porywach osiągnie na tym obszarze do 80-130 km/h, przy czym najsilniej powieje między Wyspami Owczymi i północną Szkocją. W górach w tym regionie wiatr lokalnie może być silniejszy.
Czytaj również: Nadciągnie bomba ciepła do Polski. Temperatury przekroczą 22 stopnie
Prognoza zasięgu wichury w północno zachodniej Europie, 23 marca 2024
Następnego dnia w sobotę, wypełniający się cyklon przyniesie wichury między Wielką Brytanią i zachodnią Francją, ale wiatr na lądzie na ogół będzie już słabszy, w porywach do 50-100 km/h. Omawiany cyklon w pośredni sposób wpłynie także na pogodę w Polsce, bo między 24-25 marca przyczyni się do chwilowego ochłodzenia, gdy napłynie związana z nim chłodniejsza masa powietrza przy jego wypełnianiu się nad południową Skandynawią. Będą z nim również związane rozproszone przelotne opady, które wtedy pojawią się nad naszym krajem. Jego wpływ na pogodę w Polsce poprzedzi inna strefa frontowa z płytkim niżem niosąca ulewy między sobotą i niedzielą.
Sprawdź także: Front chłodny ściągnie ulewy i śnieg. Spadnie do 30 litrów wody. Będą podtopienia
Źródło: DobraPogoda24.pl