| |
Zagrożenie!
Polska dalej stawia na elektrownie węglowe. W Elektrowni Jaworzno oddano do eksploatacji nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów

Polska dalej stawia na elektrownie węglowe. W Elektrowni Jaworzno oddano do eksploatacji nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów

Mimo, że polityka klimatyczna UE nadal jest bardzo ambitna, zakłada ona bardzo dużą redukcję emisji CO2 w najbliższych 20-30 latach i coraz częstsze stawianie na energię odnawialną, to Polska nadal w zdecydowanej większości opiera się na elektrowniach węglowych. Najnowszym tego przykładem jest oddanie do użytku w Elektrowni Jaworzno nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów. Jak zapewnia TAURON, blok jest najnowocześniejszą jednostką energetyczną w polskim systemie energetycznym i ważnym elementem rynku mocy. Energia z bloku energetycznego będzie zaopatrywać 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Natomiast zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno, TAURON

Nowy blok zbudowany został w najnowszych technologiach umożliwiających zmniejszenie negatywnego wpływu na otoczenie. Blok będzie emitował szesnaście razy mniej dwutlenku siarki, jedenaście razy mniej pyłów, pięć razy mniej tlenków azotu oraz zmniejszy wydzielanie dwutlenku węgla o dwa miliony ton rocznie w porównaniu do mniejszych bloków - o mocy 120 megawatów.

Nowy blok TAURONA jest jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31%. Blok 910 MW nie będzie wymagał składowania ubocznych produktów spalania (UPS) – popiołów, gipsu czy żużlu. Zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno kosztował 6 mld zł.

Udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Dane: PSE

Produkcja energii elektrycznej w Polsce, udział poszczególnych sektorów

DobraPogoda24, TAURON, PSE


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!