| |
Zagrożenie!
Odkryto złoże gazu w Wielkopolsce

Odkryto złoże gazu w Wielkopolsce

Z gazu ziemnego, mimo efektu ubocznego w postaci emisji CO2 w czasie spalania, szybko w Polsce nie zrezygnujemy, dlatego nadal prowadzone są intensywne poszukiwania tego strategicznego surowca. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przy współpracy z ORLEN Upstream poinformowało o odkryciu nowego złoża gazu w Wielkopolsce. Gaz będzie wydobywany z odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. PGNiG szacuje, że złoże dostarczy około 20 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Firma w przyszłym roku planuje kolejne wiercenie w tym regionie.

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Rocznie dostarczy 20 mln m3 gazu ziemnego

Nowe złoże gazu ziemnego w Wielkopolsce, odwiert Grodzewo-1

Odwiert Grodzewo-1 został zrealizowany w ramach koncesji Śrem-Jarocin, na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego. PGNiG ma w niej 51%, a ORLEN Upstream 49% udziałów. Odwiert osiągnął głębokość 2940 metrów. Wcześniej w tym rejonie Wielkopolski odkryto złoża Zaniemyśl, Środa Wielkopolska, Roszków, Kromolice i Kromolice Południe, Winna Góra, Lisewo, Komorze, ostatnio również złoże Miłosław.

- Prowadzone prace są częścią realizowanego przez PGNiG intensywnego programu poszukiwawczego, obejmującego utwory czerwonego spągowca na Niżu Polskim. O ich zasobności i perspektywach obszaru świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat w utworach czerwonego spągowca zostało odkrytych kilkadziesiąt złóż. Od lat 90 XX wieku czerwony spągowiec pozostaje głównym celem prac poszukiwawczych PGNiG w zachodniej części kraju - czytamy w informacji prasowej.

DobraPogoda24, PGNiG


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!