| |
Zagrożenie!
Nowe przepisy użytkowania dronów. Każdy właściciel drona z kamerą musi się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test

Nowe przepisy użytkowania dronów. Każdy właściciel drona z kamerą musi się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test

Coraz większa popularność dronów i nieodpowiedzialne zachowanie ich właścicieli wymusiły na ustawodawcy wprowadzenie nowych regulacji. Od dziś 31 grudnia 2020 każdy, kto będzie używał drona o masie powyżej 250 gramów lub wyposażonego w kamerę, będzie zobligowany do zarejestrowania się, a także przejścia szkolenia i zdania testu on-line. Aktualne prawo zastąpią nowe przepisy wchodzące w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wstępne dane mówią o prawie 200 tysiącach użytkowników dronów w Polsce.

Nowe przepisy dotyczące użytkowania dronów

Nowe prawo użytkowania dronów, obowiązkowa rejestracja, zdanie testu, nowe zasady od 31 grudnia 2020

Użytkowanie drona będzie klasyfikowane na podstawie stopnia ryzyka lotów w 3 kategoriach: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Przykłady niebezpiecznego użytkowania dronów

Zgodnie z wymaganiami podstawowej kategorii otwartej, każdy posiadacz drona z kamerą, musi się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test on-line. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

DobraPogoda24, Urząd Lotnictwa Cywilnego


Komentarze
Zdzichu

I bardzo dobrze, koniec wolnej amerykanki

31 grudzień 2020 - 08:50
Odpowiedz