| |
Zagrożenie!
Nowa Zelandia. Nowy rekord wyładowań atmosferycznych. Burze zanotowano tuż przed erupcją wulkanu White

Nowa Zelandia. Nowy rekord wyładowań atmosferycznych. Burze zanotowano tuż przed erupcją wulkanu White

Wczoraj 09.12 na nowozelandzkiej wyspie White - nazywanej również Whakaari - doszło do nagłej i niespodziewanej erupcji wulkanu. Oficjalne dane mówią o 5 ofiarach i 8 osobach zaginionych. W szpitalach przebywa ponad 30 turystów, wielu w stanie ciężkim i krytycznym, bo aż 27 osób ma poparzone ponad 70% powierzchni ciała.

Nowa Zelandia Rekord Burze Erupcja Wulkanu White

Co ciekawe, tuż przed erupcją wulkanu w Nowej Zelandii zanotowano nowy rekord wyładowań atmosferycznych. W ciągu 24 godzin (do godz. 07:00, 7 grudnia) detektory wykryły 109 tysięcy piorunów doziemnych (18 tys. nad lądem), głównie na Wyspie Południowej, Parkiem Narodowym Westland i otaczającymi wodami.

Z kolei 8 grudnia padło aż 300 tys. wyładowań. W sumie w czasie 72h zanotowano 857 tys. wyładowań! Jest to nowy absolutny rekord Nowej Zelandii. Poprzedni dobowy rekord wyładowań atmosferycznych w Nowej Zelandii wynosił zaledwie 44 tys.

Po tym zdarzeniu, pojawiły się teorie spiskowe, jakoby pioruny mogły być przyczyną nagłej erupcji wulkanu na wyspie White. Raczej nie jest to prawdopodobne. Nasuwa się jednak zasadnicze pytanie - skąd taka duża liczba wyładowań w Nowej Zelandii?

Prawdopodobnie odpowiadają za to aerozole, które napłynęły z australijskich pożarów. Wewnątrz chmur burzowych, krople wody, kryształki lodu i zwiększona ilość aerozoli tarły o siebie, wyzwalając większą niż normalnie liczbę wyładowań. Podobną sytuację można zaobserwować w Europie w czasie napływu pyłu saharyjskiego.

DobraPogoda24, Niwa Weather, BBC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!