Nowa pogoda na zimę jest fatalna. Fale siarczystego mrozu i śnieżyce? Prognozy rozwiewają wątpliwości
Kończy się meteorologiczna jesień i za blisko dwa tygodnie wkroczymy w najchłodniejszy okres roku. Coraz częściej pytacie jak zapowiada się najnowsza pogoda na zimę, czy będą trwałe i długie fale siarczystego mrozu ze śnieżycami, a może warunki atmosferyczne będą łagodne, ale z częstymi opadami z ryzykiem wichury? Aktualne prognozy sezonowe rozwiewają wątpliwości i mogą załamać miłośników białej zimy.
Prognozowana anomalia temperatury w zimie w Europie za okres między grudniem 2024 i lutym 2025
Okres meteorologicznej zimy obejmuje całe trzy miesiące, od grudnia do lutego, gdy statystycznie mamy najwięcej dni ze śniegiem i mrozem, ale zimy w Polsce z powodu zmian klimatycznych coraz częściej takich okresów przynoszą mniej niż zwykle. Najnowsze prognozy sezonowe według wyliczeń amerykańskiego modelu CFSv2 są wręcz fatalne bo wskazują wyraźnie średnią temperaturę w ujęciu trzech miesięcy o około 1-2 st. C. powyżej normy, co oznacza, że będą miesiące, które przyniosą jeszcze większe odchylenie. Również europejski model ECMWF przewiduje najbliższą zimę z temperaturą powyżej normy. Prawdopodobieństwo takiej anomalii w styczniu sięga obecnie powyżej 50-60 procent, a w lutym to już powyżej 60-70 procent.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Europie w lutym 2025
Obecne prognozy sezonowe wskazują więc nadchodzącą zimę na stosunkowo łagodną pod względem termicznym. Mimo, że oczywiście wystąpią dni z mrozem, to fale możliwego siarczystego mrozu w Polsce poniżej -20/-10 st. C. będą rzadkie i raczej krótkie. Przez większość okresu mają przeważać dodatnie temperatury w dzień i okresami z mrozem w nocy. W takich warunkach śnieg, który spadnie nie będzie mieć na ogół możliwości tworzenia trwałej pokrywy śnieżnej mogącej się utrzymywać powyżej tygodnia lub dwóch na nizinach. Z uwagi jednak na częstszą dobową amplitudę temperatury dodatniej i ujemnej, możemy mieć więcej dni z opadami marznącymi powodującymi gołoledź. Sytuacja będzie odmienna w górach oraz w ich pobliżu, gdzie trwalsza pokrywa śnieżna z pewnością powstanie, choć w tym sezonie nastąpi to znacznie później niż zwykle.
Prognozowana anomalia ciśnienia w zimie w Europie za okres między grudniem 2024 i lutym 2025
Miłośników białej zimy rozczaruje również prognozowany główny układ baryczny nad Europą, który na przeważającym obszarze kontynentu, w tym w Polsce ma przynosić częstszy wpływ pola podwyższonego ciśnienia. W takiej sytuacji należy oczekiwać mniejszej zmienności warunków atmosferycznych, a przez to mniej niż zwykle opadów śniegu, ale też mniej wichur i orkanów, co akurat jest aspektem pozytywnym. Warunki zimowe z dużym mrozem i częstszymi śnieżycami będą najczęściej dotyczyć rejonów Skandynawii, zwłaszcza od centrum po północ oraz rejony północno wschodniej Europy, głównie w Rosji. Mocniejsze akcenty zimowe będą możliwe także w głębi kontynentu w rejonach gór, zwłaszcza Alp.
Sprawdź: Powstanie gwałtowny orkan. Wiatr przekroczy 155 km/h. Jest najnowsza prognoza wichury
Prognozowana anomalia opadów w zimie w Europie za okres między grudniem 2024 i lutym 2025
Prognozy opadów wskazują aktualnie za cały sezon zimowy uzyskanie normy, co oznacza, że będziemy mieć zarówno okresy suche, jak również bardziej mokre w poszczególnych miesiącach np. przy podejściu mokrego niżu z południa lub zastygnięcia trwalszego wyżu. Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy sezonowe na zimę dla Polski, to możemy przyjąć, że w nadchodzącym okresie będziemy mieć tylko krótkie okresy siarczystego mrozu, z przewagą dodatnich temperatur w dzień. Pokrywa śnieżna na nizinach będzie się pojawiać jedynie w epizodach. Miejmy nadzieję, że opadów będzie więcej, aby początek sezonu wiosennego z wegetacją nie był suchy.
Zobacz: Silne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 90 cm śniegu i będą zaspy. Nawrót zimy przyniesie zawieje
Źródło: DobraPogoda24.pl