
Nowa pogoda na kwiecień. Spadnie śnieg i chwyci mróz, czy ciepła wiosna? Prognoza wyraźna
Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia drugiego miesiąca meteorologicznej wiosny. Pytacie, czy aktualna pogoda na kwiecień przewiduje ciepłą wiosnę w Polsce, a może jeszcze spadnie śnieg i chwyci mróz? Prognozy sezonowe wskazują wyraźny trend pod względem temperatury, jak również układu barycznego. Zmiana pojawia się w przypadku opadów. Sprawdźmy, co nas czeka w kolejnych tygodniach.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w kwietniu 2025
Po ciepłym marcu z wyraźną dodatnią anomalią temperatury, najnowsze prognozy amerykańskiego modelu CFSv2 wskazują, że kwiecień również zapisze się w Polsce ze średnią temperaturą powyżej normy, co najmniej o 1,5-2 st. C. Takie odchylenie ma wystąpić względem normy wahającej się w tym miesiącu, od 6,7 st. C. na Półwyspie Helskim przez 7,3 st. C. w Suwałkach, 9,2 st. C. w Warszawie i Lesznie, do 9,7 st. C. w Tarnowie i Wrocławiu. Również europejski model ECMWF wskazuje obecnie odchylenie średniej temperatury na podobnym poziomie, przy czym prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy jest bardzo wyraźne i przekracza aż 70-90 procent, co oznacza, że jest niemal pewne.
Prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w kwietniu 2025
Z najnowszych wyliczeń średniej temperatury na poszczególne tygodnie kwietnia wynika, że żaden z nich nie ma być wyraźnie poniżej normy. Oczywiście zdarzą się dni chłodniejsze, nawet z nawrotem mrozu w nocy, gdy będziemy musieli chronić rośliny przed przemarznięciem, ale w skali całego tygodnia, co najwyżej będą to regiony ze spadkiem temperatury w danym tygodniu do normy klimatycznej. Biorąc pod uwagę powyższe prognozy, może przyjąć, że w ciągu kwietnia będą na ogół przeważać maksymalne temperatury w Polsce na poziomie najczęściej powyżej 10-20 st. C. Podczas fal ocieplenia może być miejscami nawet w okolicach 25 st. C., ale raczej pierwszego upału w tym sezonie w Polsce podczas kwietnia jeszcze nie będzie, choć jak wskazują dane z lat ubiegłych, potrafi sporadycznie wystąpić już w drugiej połowie miesiąca.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 14 kwietnia 2025
W porównaniu do poprzedniej prognozy, sytuacja zmieniło się nieco pod względem układu barycznego i anomalii opadów. Najnowsze wyliczenia wskazują na dominujący wpływ obszaru wyżowego, co może oznaczać mniej opadów niż zwykle i więcej dni bardziej pogodnych, choć z ryzykiem pojawiania się czasami mrozu, zwłaszcza przy gruncie przy nocnych i porannych rozpogodzeniach. Prognoza ta nie jest jednak stabilna, gdyż model europejski ECMWF, w porównaniu do amerykańskiego CFSv2 obecnie nadal przewiduje znalezienie się Polski w obszarze zmienności barycznej między polem niżowym i wyżowym, co oznacza, że warunki pogodowe będą zróżnicowane bez trwalszej przewagi danego układu barycznego. Krótko mówiąc, dodatnia anomalia opadów z poprzedniej prognozy nie jest obecnie pewna.
Sprawdź: Uderzą nagle wichury. Wiatr przekroczy 135 km/h. Prąd strumieniowy przyniesie cyklon na zachodzie
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w kwietniu 2025
Możemy więc przyjąć, że nadchodzący kwiecień będzie cieplejszy niż wskazuje norma klimatyczna, ale bez ekstremalnego odchylenia. Okresy chłodniejsze będą się jeszcze zdarzać, z nawrotem miejscami mrozu szczególnie przy gruncie, ale dni znacznie chłodniejszych nie będzie dużo. Przy wymianie mas powietrza podczas przejścia frontów może jeszcze miejscami pojawić się przelotny śnieg oraz krupa śnieżna i to nie tylko w górach, ale raczej bez szans na nawrót zimy na nizinach. Takich okresów będzie jednak niewiele, poza tym zasięg tych zjawisk będzie ograniczony. Mimo możliwych wahań, tendencja postępującej wiosny w kierunku coraz bardziej przyjemnych temperatur widnieje w prognozach jako wyraźna. Niewiadomą są obecnie sumy opadów, gdyż wszystko będzie zależne od ostatecznego układu barycznego. W przyszłym tygodniu sytuacja powinna się rozstrzygnąć w ostatnim wydaniu prognozy na kwiecień.
Zobacz: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -22 stopni. Mroźna zima przedłuży się na północy
Źródło: DobraPogoda24.pl