| |
Zagrożenie!
Od maja w lasach będzie można legalnie nocować, ruszy program "Zanocuj w lesie". Lasy Państwowe wyznaczą odpowiednie miejsca

Od maja w lasach będzie można legalnie nocować, ruszy program "Zanocuj w lesie". Lasy Państwowe wyznaczą odpowiednie miejsca

Miłośnicy nocowania w lesie, od maja 2021 roku będą mogli legalnie nocować nie łamiąc ustawy o lasach. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób parających się nocowaniem na dziko w lesie w stały program Lasów Państwowych. W najbliższych tygodniach w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli przenocować. Obszary te zostaną wprowadzone na stałe. W każdym z nadleśnictw obszar umożliwiający nocowanie na dziko ma liczyć około 1500 hektarów. Program "Zanocuj w lesie" ma wystartować 1 maja 2021 roku. Jest skierowany do wszystkich, którzy chcą przeżyć element adrenaliny, wsłuchać się w przyrodę, poznać jej piękno i uciec od szumu miasta.

Od maja 2021 nocowanie w lesie będzie możliwe na wyznaczonym obszarze w każdym z nadleśnictw w Polsce

Nocowanie w lesie, program Zanocuj w lesie, Lasy Państwowe wyznaczą obszary do nocowania

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że decyzja o zezwoleniu na nocowanie w lesie to efekt współpracy z organizacjami zrzeszającymi miłośników bushcraftu i survivalu. Wyjaśnił, że jest zadowolony z dotychczasowej współpracy. -"To są wspaniali ludzie, którzy jednocześnie są naszymi ambasadorami w terenie. Bardzo się cieszymy, że jest taka odpowiedź szczególnie w czasie pandemii na korzystanie z lasów w sposób zdrowy, bezpieczny, również edukacyjny kontakt z polskimi lasami" - mówił Andrzej Konieczny.

Informacje o programie Zanocuj w lesie

Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa mają wyznaczyć na swoim terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Informacje o lokalizacji tych obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw.

Nocowania w lesie nie będą zgłaszać grupy do 9 osób, które chcą w nim spędzić maksymalnie dwie noce. Natomiast większe grupy lub nocujący dłużej będą musieli zgłosić chęć na co najmniej 2 dni przed planowanym noclegiem.

DobraPogoda24, Lasy Państwowe


Komentarze
Iwona

Super. Takie przepisy są już w innych państwach. Cała Skandynawia ma to super dopracowane. Polecam takie miejsca na Bornholmie. Są tam zarówno tzw. prymitywne pola namiotowe oraz sheltery.

27 luty 2021 - 22:48
Odpowiedz