| |
Zagrożenie!
Nocne burze przyniosą grad i ulewy. W tych regionach wybudzą nas ze snu. Falujący front nad Polską

Nocne burze przyniosą grad i ulewy. W tych regionach wybudzą nas ze snu. Falujący front nad Polską

Nad Polską pojawił się falujący front atmosferyczny przecinający kraj z północy na południe. W jego osi w strefie oddzielania ciepłego powietrza ze wschodu i chłodnego z zachodu będą się miejscami rozwijać kolejne burze niosące ulewy, gradobicia i silne porywy wiatru. Spodziewamy się ponownie nocnych burz zakłócających sen w co najmniej kilku regionach. Warunki pogodowe będą nadal dynamiczne, dlatego zalecamy bieżące sprawdzanie codziennych prognoz konwekcyjnych.

Nocne burze na 29 sierpnia 2023 pojawią się w kilku regionach Polski

Falujący front przyniesie nocne burze w Polsce na 29 sierpnia 2023, będą ulewy, gradobicia i silne porywy wiatru

W najbliższych dniach nadal nie możemy liczyć na ustabilizowanie pogody w Polsce, gdyż nad krajem zalega pofalowany front atmosferyczny na którym pojawi się dodatkowo ośrodek niżowy Erwin. W jego regionie wystąpią opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Miejscami burze będą mieć natężenie nawałnic.

Prognozowane położenie falującego frontu nad Polską i Europą o godzinie 14:00, 29 sierpnia 2023

Falujący front w Polsce przyniesie burze w nocy na 29 sierpnia 2023

Tradycyjnie o poranku wydajemy aktualizację prognozy burzowej dla Polski na najbliższą dobę. Aktualnie lokalne burze występują w rejonie Częstochowy, ponadto punktowo na Ziemi Świętokrzyskiej i na południu Mazowsza na południowy wschód od Radomia. Te rozproszone burze przesuwają się nad Lubelszczyznę. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że główne burze najbliższej doby pojawią się w nocy, zwłaszcza miejscami między pograniczem Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a następnie burze będą się przemieszczać w głąb kraju na północ z odchyleniem na północny wschód.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 29 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 29 sierpnia 2023

Front wykazuje tendencję do falowania, dlatego ostateczny obszar największego prawdopodobieństwa burz może ulec korekcie bardziej na wschód lub zachód względem wyznaczonego głównego obszaru. Dopiero bezpośrednie bieżące wskazania radarów pogodowych pokazują dokładnie, gdzie będą przechodzić nocne burze. W takiej sytuacji zawsze warto również porównać kilka wydanych prognoz, gdyż mogą się różnić w zależności od zastosowanego modelu oraz interpretacji synoptycznej.

Prognoza burz dla Polski na noc 29 sierpnia 2023 według IMGW

W rejonie nocnych burz spodziewamy się intensywnych opadów deszczu z sumami do około 10-35 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie możliwy będzie również niewielki grad, a wiatr w porywach osiągnie do około 55-75 km/h.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 02:00, 29 sierpnia 2023

Nocne burze na 29 sierpnia 2023 wybudzą nas ze snu w Polsce

Kolejne jeszcze silniejsze burze czekają nas miejscami w Polsce w ciągu doby na 30 sierpnia szczególnie we wschodniej połowie kraju. Ich najnowszą prognozę przedstawimy tradycyjnie w kolejnej aktualizacji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!