Noce przynoszą silne przymrozki. Temperatura spada do -5 stopni. Rośliny nadal trzeba zabezpieczać
Początek czerwca po przejściu mało aktywnego chłodnego frontu przynosi kontynuację pogody wyżowej w Polsce, ale również chłodnej bo antycyklon jest zbudowany z powietrza arktycznego. Adwekcja chłodu oraz liczne nocne rozpogodzenia przy słabym wietrze sprzyjają występowaniu późnych i silnych przymrozków. Temperatura przy gruncie spada aż do -5 st. C. Ujemne temperatury zanotowano również na standardowej wysokości 2m. Noc na 4 czerwca także miejscami przyniesie przymrozki w Polsce.
Silne nocne przymrozki w Polsce. Widoczna adwekcja chłodnego powietrza arktycznego na zdjęciu satelitarnym o godzinie 08:30, 3 czerwca 2023. Dane: Eumetsat
Na powyższym satelitarnym zdjęciu kompozytowym doskonale widać, że Polskę sięgnęło chłodne powietrze arktyczne wyrażone odcieniem koloru fioletowego i różowego. To powietrze jest cięższe i w czasie pogodnych nocy przy słabym wietrze osiada w dolinach i lokalnych zagłębieniach. Najzimniej jest w punktowych zastoiskach chłodu.
Noce z silnymi przymrozkami w Polsce. Zanotowane temperatury przy gruncie 3 czerwca 2023 nad ranem. Dane: IMGW
Minionej nocy najzimniej było miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i lokalnie na południu Dolnego Śląska. Na tym obszarze temperatura przy gruncie w wielu miejscach spadła do -3/-2 st. C., a lokalnie w Lęborku aż do -5 st. C. Takie temperatury w czerwcu zdarzają się w naszym kraju już wyjątkowo rzadko.
Silne czerwcowe przymrozki w Polsce. Temperatury zanotowane w Drawsku Pomorskim, w województwie zachodniopomorskim, 3 czerwca 2023
Co ciekawe, wbrew prognozom ujemne temperatury wystąpiły nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m. Najniższą temperaturę -1,5 st. C. wśród stacji synoptycznych IMGW zanotowano w Szczecinku. Z godzinowych danych telemetrycznych wynika jednak, że na stacjach klimatycznych niższego szczebla było jeszcze zimniej, bo na stacji w Wierzchowie notowano -2,1 st. C., a w Jakuszycach aż -2,9 st. C. Przymrozki na tej wysokości nie były jednak powszechne i wystąpiły tylko lokalnie w kilku miejscach.
Przymrozki zanotowane na wysokości 2m, 3 czerwca 2023 nad ranem. Dane: IMGW
Noc na 4 czerwca również przyniesie powszechne przymrozki przy gruncie w wielu regionach kraju. Spadki temperatur do około -3/-1 st. C. są jak najbardziej realne szczególnie na południu, północnym zachodzie na wschodzie i lokalnie w centrum. Kolejna noc na 5 czerwca przyniesie niewielkie przymrozki przy gruncie lokalnie, głównie na północy i północnym wschodzie kraju. Zalecamy zabezpieczenie upraw i roślin wrażliwych na przemarznięcie, dzięki temu ograniczymy straty, które i tak są już znaczne. Następne noce powinny być już z wyższą temperaturą bo zostanie na pewien okres odcięty dopływ chłodnego powietrza.
Prognozowane przymrozki w Polsce o godzinie 05:00, 4 czerwca 2023
Absolutny rekord temperatury minimalnej dla czerwca w Polsce wynosi -4,6 st. C. i został zapisany w miejscowości Poraj koło Lęborka. Nie jest jednak znana dokładna data jego ustanowienia. Oficjalnym rekordem temperatury minimalnej dla czerwca na terenie Polski jest pomiar -3,4 st. C. z Lęborka. Został zanotowany 5 czerwca 1961 roku.
DobraPogoda24.pl